Pozsonyi Fanni:
Szigetvár eleste, irodalmi és történeti szemszögből
(Kézirat, ELTE-BTK, 2014 májusa)
Ezen írásomban, a történelem és az irodalom találkozásáról, a kortársforrás és a családi legendárium összehasonlításáról, az irodalom és a történelem kapcsolatáról szeretnék értekezni.
Ehhez Istvánffy Miklós: A magyarok történetéből című könyvének a Szigetvár ostroma. Szolimán halála. „A vár elesik, Zrínyi halála” elnevezésű fejezetét, és Zrínyi Miklós: Szigeti veszedelem című művét fogom összehasonlítani egymással.
(A "magyar Livius")
Először is érdemes lenne néhány szót írni a művek szerzőiről. Istvánffy Miklós 1538-ban született, politikus, költő, és humanista történetíró volt, akit a magyar Liviusként szokás emlegetni kiváló latinsága és kitűnő írói vénája miatt. Művében a 1550 utáni események első kézből való értesülésekre, kortárs (részben kiadatlan illetve elveszett) forrásokra, hadijelentésekre, a szóhagyományra és saját tapasztalataira támaszkodik, melynek fontos forrásértéke van számunkra. Tehát az 1566-os szigetvári ostromról való tudósítása pontosnak mondható, nagyon részletes munka, amit stílusa miatt mindenképpen érdemes forgatni.
A Szigeti veszedelem írója, Zrínyi Miklós, 1620-ban született, horvát bán, Zala és Somogy vármegyék örökös főispánja, nagybirtokos főnemes, költő, hadvezér és politikus, katonai szakíró volt, de ami a témám szempontjából a legfontosabb, dédunokája volt Zrínyi Miklósnak, a szigetvári hősnek, így nyilván sok családi történetet hallhatott dédnagyapja hőstetteiről, és az ostromról, ahol életét adta hazája védelméért.
(Részlet a Szigeti veszedelemből)
Eposzt csak rendkívüli, fenséges tárgyról, vagy népek sorsára kiható eseményekről szokás írni. Szigetvár 1566-os ostroma eredetileg nem merítette ki az eposz fogalmát, a közvélemény és a családi kapocs illetve a száz év távolság azonban elegendő volt ahhoz, hogy az esemény eposzi magaslatra emelkedjen. A mű számtalan forrásra támaszkodik, (többek között Istvánffy írására is) így bizonyos fokig megőrzi a történet hitelességét, de a költészet magasabb rendű művészi igazsága kedvéért számos helyen eltér tőle. Ilyenkor azonban gondosan ügyelt arra, hogy más források hitelesítsék ábrázolását, adatait (A részletek, török szokások rajza, egyes alakok megformálása tekintetében például Nicolaus Reusner (Rerum memorabilium ... exegeses (Emlékezetes dolgok magyarázatai), Frankfurt 1603) és Joannes Leunclavius (Annales Sultanorum othomanidarum (Török szultánok évkönyvei), Frankfurt 1596).
Az eposz alap koncepciója szerint, a törökök támadását isteni büntetésként kaptuk, az isteni beavatkozás (Deus ex machina) következménye a sok elszenvedett vereség, amit a magyaroknak a bűneikért kell kiállniuk. A hitelesnek mondható rész, nagyjából az ötödik énekben következik, amikor is Zrínyi Miklós értesül arról, hogy Szolimán szultán hatalmas hadsereggel tart Szigetvár felé. Itt is, ahogy Istvánffy Miklós munkájában nagy szerepet kap a vár népének számbavétele, ami nem csoda, hiszen a történet fontos része, hogy a vár védői milyen kevesen voltak. Itt is érdekes, hogy nagyon sok mindenkit felvonultat név szerint, bár a nevek nem esnek teljesen egybe. Ez után nagy szerepe van Zrínyi lelkesítő beszédének is, viszont hangsúlyozni kell, hogy a hadvezér előre kijelenti, hogy ez egy veszett ügy:
„De félek, más véget tett Isten ez várnak,
És az várral eggyütt az te hű szolgádnak,
Mint fövénynek mondják mert számát pogánnak;
Azért csak kűvel is itt beburithatnak.”
Ez természetesen nem kap helyet a forrásokban, de ez nem jelenti azt, hogy Zrínyi nem tudta előre, hogy ez lesz az utolsó csatája az életben. Mivel tapasztalt hadvezér volt, nyilván tisztában volt azzal, hogy ekkora erőfölénnyel szemben nincsen sok esélyük arra, hogy megvédjék a várat, de biztosan az is közre játszik, hogy a dédunoka már ismerte a végkifejletet, és mivel ő is hasonlóakat feltételezhetett Zrínyiről, ez a tudás nagymértékben befolyásolhatta írásában.
Nem meglepő az sem, hogy az eposzban sokkal hangsúlyosabbak a csata jelenetek, pedig Istvánffy műve is meglehetősen részletesen taglalja ezeket a részeket, de ott fontosabbnak tűnik a körülmények leírása. Részletesen taglalja például azt, hogy a török hadsereg milyen stratégiát alkalmazott a vár elfoglalásánál. A vár gyenge pontja az Újváros felől volt, így Zrínyi első dolga az volt, hogy mindent felgyújtatott, és elhordatott, még a fákat is kivágatta, hogy a török seregnek semmilyen muníciója ne maradhasson. Ezután tanácskozásba kezdtek, hogy érdemes-e megvédeni az Óvárost. Szecsődi Máté parancsnok önként jelentkezett, hogy hatszáz emberével együtt megvédi a területet. Kezdetben Zrínyi ellenezte az ötletet, hiszen tudta nem sokáig tarthatnak ki egy ekkora fölénnyel bíró sereggel szemben. Végül mégis engedélyt adott az Óváros megvédelmezésére, hiszen Szecsődi remek hadvezér volt. Maga pedig a serege maradékával a várba vonult vissza.
Eközben a törökök éjjel nappal lőtték a várat, öt nagyágyúval, és három közepes skorpióágyúval. Ismerték a vár adottságait, ezért pontosan tudták, merre vannak a gyenge pontok, mert akadt köztük olyan katona, aki fogságát Szigetváron töltötte, így minden irányból, még az Almás patak felől is lőtték a várat, az ágyúkat pedig a kitörő magyar seregek miatt janicsárok védték. Tehát a törökök tudatosan haladtak egyre beljebb a vár felé, hogy végül bevehessék az is. Ezzel szemben az eposz ezt, mint mellékes dolgot említi:
„Külső s belső váras már töröknél vala,
Mellyet Zrini jó esszel maga elhagya,
Mert minden erejét az várban behozza,
Azt feje álltáig tartani akará.”
Tény ugyan, hogy többször is történt kitörés a magyarok részéről, (először Szecsődi Máté vezette csapatok, majd Radován és Dandó Ferenc hosszas győzködés után szintén kimehetett, de mivel nem sült el túl jól a kísérlet, ugyanis bár éjszaka törtek ki, és az éppen ott őrködő janicsárok hamar szétszaladtak, rémült kiáltásaikkal felverték a tábort, így hamar felmentő sereg érkezett. Többet nem kapott senki sem engedélyt a vakmerő feladatra.) az eposz mégis ezekre a részekre épül leginkább. Ez valójában nem meglepő, hiszen ezen jelenetek, és a számtalan török áldozat leírásával lehet a leginkább érzékeltetni, hogy a maroknyi magyar csapat milyen hősiesen küzdött a többszörös túlerővel rendelkező török sereg ellen, és éppen ez az, amiről egyáltalán érdemes eposzt írni.
Ami érdekes, hogy a védők kitöréseit mindig lovas kitörésként írja le az eposz, bár a forrásból pontosan kiderül, hogy egyedül a szerző édesapja, Istvánffy Pál tartotta meg a lovait, hiszen egy ostrom alatt aligha van szükség lovakra. Bizonyára elegánsabbnak hat, így mintha pusztán gyalog szerrel futottak volna ki a várból.
’’ Itt már sok török hull, mint tüz előtt az nád,
Mellyet pásztor tavasszal gyujtogat, s vigad,
Látván tüznek, szélnek kemény harcolását:
Igy hull az sok török, és szaladton szalad.”
(A kitörésről készült romantikus ábrázolás)
A törökök először az Óváros felől jutottak be, amit kezdetben sikeresen védtünk, de az erőfölény miatt kénytelenek voltunk feláldozni a jobban védhető vár érdekében. Ezen a győzelmen felbuzdulva a törökök nagy készülődésbe fogtak és még nagyobb erőbedobással lőtték a várat minden oldalról. A nagy sürgés forgás közben vesztette életét Aliportug, aki az ostromot vezette. Halálos lövést kapott, ami éppen az állán találta el. A lövést egy sólyomágyúból adták le, ami a Margit névre hallgatott. Állítólag Szolimán nagyon sajnálta, hogy elvesztette emberét, de nem maradt sok idejük gyászra, így a szultán nagyon hamar Szeifedint nevezte ki a helyére, aki ott folytatta, ahol előde elkezdte.
Több sikertelen betörés után a szultán parancsára megkezdődött a vár aláaknázása. Ez sem ment zökkenőmentesen, mert a korabeli hadvezetési taktikának megfelelően a magyarok ügyesen fordították az aknát a törökök ellen, így rengeteg török vesztette életét ásás közben. De mivel a törökök sokkal többen voltak nem számított nekik túl sokat az emberveszteség, és végül szeptember 5-én sikeresen bejutottak a várba.
Mindenképpen fontos megjegyezni, hogy az itt következő két betörés alatt halt meg Szolimán, akinek halálát nagy titokban tartották, még az ostrom után sem tudták a törökök, hogy a szultán, akiért harcolnak, már régen nem él. Mint ahogy azt egy jó költőhöz illik, Zrínyi Miklós remekül kiaknázta ezt a lehetőséget, és művében egyenesen azt állítja, hogy dédapja saját kezével oltotta ki a szultán életét.
Az eposzban ezek mellett még szerelmi szál is helyet kapott, mégpedig a szintén csak itt megjelenő párbaj (Demirhám követet küld Deli Vidhez, hogy megvívjon vele. Deli Vid meg is érkezik kétszáz vitézzel. De Demirhám sem jött egyedül. Egy egész csapat kísérte. A párbaj nem hoz semmi eredményt. Mind a két vitéz, Demirhám és Deli Vid is egyenlő erővel bír. Már úgy látszik, hogy Deli Vid győz, amikor a török katonák megszegik a szabályt és Demirhám segítségére mennek. A zűrzavarban Deli Vid magára ölt egy török ruhát és így megmenekül.) egyik szereplője Delimán Rusztán bég feleségéhez megy, Kumillához. Először kétségek gyötrik, hogy szereti-e őt az asszony, de aztán ő is bevallja, hogy titokban már rég szereti. Követ érkezik Delimánhoz, aki visszahívja a táborba. Delimán el is indul. Kumilla elkíséri, de útközben meghal. Delimán belátja, hogy egy harcosnak a harctéren van a helye, nem pedig otthon.
Az aknázás következtében tűz ütött ki a várban. A tűzvész elől a magyarok a belső várba kényszerültek, így a törökök bevehették a külső várat, és a magyarok itt hagyott ágyúikat is felhasználhatták az ostrom további részében. Talán erre a tűzvészre is utalhat az a rész az eposzban amikor a pokol szörnyeit hívja segítségül Alderán, hogy a győzelem a törököké legyen. Azt hiszem magyar szemszögből a török győzelem és az ördögi munkálkodás párhuzama nem is tűnik olyan erős túlzásnak.
A külső várban égett minden, az életem nagy részét is itt tárolták, így tudvalevő volt, hogy az ostrom már nem tarthat sokáig. Ezer mérő búzájuk maradt összesen, de nem volt kemencéjük, amivel megsüthették volna a kenyeret, amire szükségük volt.
Kétnapi ostrom után szeptember 8-án indult mega végső támadás. Zrínyi felöltötte legszebb ruháit, majd összehívta maradék embereit, és egy utolsó lelkesítő beszédet intézett hozzájuk, melyben elmondta, inkább haljanak meg hősként, mint hogy árulóként vagy rabként kelljen leélniük hátralévő életüket.
Ne irtózzunk azért mi halálra menni,
Mely örök örömre grádicsot fog adni.
Ma, vitézek, éltünket el kell veszteni,
És ma minden próbánkat lepecsétölni.
Mi vitézül éltünk, vitézül meghaljunk,
Egész ez világnak evvel példát hagyjunk.
Ma mi tisztességet nevünkre szállitunk,
Mai nap szépéti minden elmult dolgunk.
Nem hurcol bennünket pogány eb porázon,
Nem visz minket császár kötve triumfuson;
Végső óránkon is az török romoljon,
Lássa, keresztyénnel hogy az Isten vagyon.
Az utolsó csatájuk előtt minden védő levetette páncélját és mezítelen karddal készült az ütközetre. Istvánffy szerint, az utolsó ágyúlövésükkel is hatszáz törököt találtak el egyszerre, ami nagyon is eposzba illő jelenet lehetett volna.
Már csak hétszázan voltak, így a törökök könnyű szerrel végeztek velük. Itt halt meg Zrínyi, akit a jobb füle és szeme között érte halálos lövés, és szintén itt vesztette életét Istvánffy Pál is. Zrínyi holttestét kifosztották, kezét levágták, mert nem tudták leszedni róla a karkötőjét.
Szigetvár tehát elesett 1566 szeptemberében, a történteket számos korabeli és későbbi forrás őrzi, különböző formában és stílusban, és ezektől függően eltérő hitelességgel.
És minden angyal visz magával egy lelket,
Isten eleiben igy viszik ezeket.
Egész angyali kar szép musikát kezdett,
És nékem meghagyák, szómnak tegyek véget.
Amíg az oldal tulajdonosa nem helyez el itt tartalmat, addig a mai napi leglátogatottabb oldalak listája jelenik meg!
KIEMELT, REKLÁMMENTES OLDALAK
1. SATVEDA
► IGAZTUDÁS
sadvidya.hupont.hu
2. Okos kenéstechnológia nem csak autósoknak
► Metabond motorolajok, súrlódás csökkentő olajadalékok, hi-tech üzemanyag adalékok
surlodasmentes.hupont.hu
3. Szervezetfejlesztés Mesterfokon!
► Kasza Tamás összesen 25 éve a szervezetfejlesztés területén mozog. Új könyve több mint ezer vállalkozót segített, hogy megértsék a szervezetfejlesztés sorrendjét, és pontos alkalmazását.
szervezetfejlesztes.hupont.hu
► Indesit, Ariston, Gorenje, Samsung, Whirlpool, Candy, Siemens, Bosch, Zanussi, Electrolux, Szakszerviz. MOSÓGÉP - MOSOGATÓGÉP - SZÁRÍTÓGÉP - VILLANY TŰZHELY - FŐZŐLAP javitás. Elérhetőségeink: 0612746042, 0612948690, 06308944199,
szervizkozpont.hupont.hu
► Miley Cyrus, Hannah Montana, Justin Bieber, Avril Lavigne, Selena Gomez, Hilary Duff, Beyonce, Shakira, Leonardo Dicaprio, H2O Sellőmesék, Ashley Tisdale, Demi Lovato
sztar-oldalak.hupont.hu
LEGLÁTOGATOTTABB OLDALAK (MAI).
1. Karácsonyi kaktusz (Schlumbergera)
► sokféle hasznos tudnivaló a karácsonyi kaktuszokról,szaporításukról, szép fotók a virágokról, sok segítség a gondozáshoz.
karacsonyikaktusz.hupont.hu
► Dr? Az itt lévő dr-ok jogosultak dr-ként a dr előtag használatára. A doktorokban, tanácsaikban megbízunk. De ön doktor? Nem vagyok Dr. De ettől még tudhatok. Tőlük tanulok 2011 óta. Dr...
dr-nem-doktor.hupont.hu
► Hogyan fogyhatsz 50 felett gluténmentes diétával?
glutenmentesreceptek.hupont.hu
► "Ágyúval verébre?!"
reflexiok.hupont.hu
5. MaTi-CaR ALKATRÉSZEK ELÉRHETŐ ÁRON MISKOLCON....
► Új, utángyártott, és gyári alkatrészek elérhető áron Miskolcon. Minden autótípushoz: ALFA/AUDI/BMW/CITROEN/CHEVROLET/DAEWOO/FIAT/FORD/HONDA/KIA/LANCIA/LEXUS/MAZDA/MITSUBISHI/NISSAN/PEUGEOT/RENAULT/SAAB/SEAT/SKODA/VW alkatrészek elérhető áron..
alkatreszekmindenautohoz.hupont.hu
6. Szerelmes Versek Viccek, képeslapok és sok más, Honlapkészités hozával
► valakianna gyere nézbe hozám megtalálod Szerelmes ,verset ,képeslapot.
valakianna.hupont.hu
7. Névnapi verses köszöntők, képeslapok - Pál Júlia tollából
► Különleges, verses névnapi köszöntők, képeslapok, nevek jellemzése, jelentése, saját versek
nevnapikoszontok.hupont.hu
8. MaTi-CaR Alkatrész- Koreai és Japán autóalkatrészek elérhető áron Miskolcon
► Gyári-, utángyártott Koreai és Japán alkatrészek elérhető áron Miskolcon! CHEVROLET/DAEWOO/HONDA/HYUNDAI/ISUZU/INFINTI/KIA/MAZDA/MITSUBISHI/NISSAN/TOYOTA
japanautoalkatresz.hupont.hu
► A jó, a szép, mint lényeg a társadalom és az egyén kiteljesedéséhez. A valóság mélyebb átélése, a lelki egyensúly kialakítása utáni vágy. Szívedben a kedvetlenség ördöge? Mondd ki, mi fáj, s megkönnyebbülsz. Ezt tettem én is...
pyrrhus.hupont.hu
10. Ágyi poloska irtás Budapest +36 70 415 6666
► Ágyi poloska irtása Budapest területén, garancia az irtásra, akár 24 órán belüli kiérkezéssel, környezetkímélő szerekkel +36 70 415 6666.
agyipoloskairtasbudapest.hupont.hu
11. Ezo Hírnök
► www.ezohirnok.hupont.hu
ezohirnok.hupont.hu
12. Csak foci
► Az egész foci, semmi más
csakfoci.hupont.hu
13. Veszélyes fakivágás Budapesten
► Veszélyes fakivágás Budapesten biztonságosan, garanciával +36 70 272 0149, minőségi szerszámok, elérhető ár, irányított fadöntés alpintechnikás favágás, email: krisztiankaroly77@gmail.com
fakivagasbudapest.hupont.hu
14. viccek zenék és játékok nézd meg és ...
► há kuná mátátá milyen gyönyörü szó.... csak nem tudom mit jelent
djrojsz.hupont.hu
15. Az igazi gyémántot nem kell ragyogtatni
► Az erkölcstelen politikai irányzat csak a beteg szervezetű államban, nemzetben tudja felütni a fejét, a pillanat fejvesztettsége, kábultsága és nem tudása alkalmas talaj befogadására...
jellem-ismeret.hupont.hu
16. Elektromos kerékpárok legolcsóbban, garanciával. +36/70-701-8435
► E-bicikli, elektromos robogó, elektromos kerékpár, akkumulátor, garancia és folyamatos alkatrész utánpótlás.
elektromosbicikli.hupont.hu
17. Lap-FölDI 2 - Online hírek és érdekességek
► Üdvözlöm a Kedves Olvasót! Lap-Föld az online média apró szegmense, ahol Önöket tájékoztatjuk a mindennapokról- hírek, tudósítások, érdekességek, és sok egyéb... fókuszban szűkebb pátriámmal- Tapolcával. Dancs István
lapfoldiketto.hupont.hu
18. BAKONYI KEMENCÉSHÁZ BAKONYBÉL Szállás Bakonybélben,Bakonyi vendégház ,
► Szállás, Vendégház,Utazás ,Kikapcsolódás mob.: 30/494-6985 www.szallasinfo.hu/bakonyihaz
kemenceshaz.hupont.hu
► Utazási tanácsadóként kényelmesebbé és egyszerűbbé teszem a nyaralásod szervezését! Tervezz velem, utazz a nagyilágban és vedd igénybe ingyenes szolgáltatásom! bernadettgyongyosi@gmail.com Tel:20/989-3823
utazasitanacsado.hupont.hu
► Az oldal elköltözött! IDE: http://mindenamisztar14.mindenkilapja.hu/html/25235357/render/kezdolap
mindenamihannah.hupont.hu
21. Német online kezdőknek és haladóknak
► HERZLICH WILLKOMMEN! ÜDVÖZLÖM! HERZLICH WILLKOMMEN! ÜDVÖZLÖM! Tanuljon németül! Kezdje el vagy folytassa utazását a német nyelv világába! dr. Kopasz Filoméla, az Ön némettanára
onlinenemet.hupont.hu
22. Kunbaja ATSK Asztalitenisz szakosztály
► Beszámoló a csapat körüli eseményekről,szerepléseiről.
bacsalmasiasztalitenisz.hupont.hu
23. BABAGYŰJTEMÉNY
► Gazdag Katalin népviseleti és nemzetközi babagyűjteménye - Doll Collection
babagyujtemeny.hupont.hu
24. Képek, viccek és leírások az állatokról!
► Itt megnézheted az állatokról készült képeket és rövid leírásokat, állatos vicceket!
animalfun.hupont.hu
25. Védett Föld
► Föld és Természetvédelem: (Védett és kipusztult állatfajok - Védett növényeink) A Tasmán Tigris - (másnéven) - Az Erszényes Farkas. (Veszélyeztetettségi státusz: besorolás)
vedettfold.hupont.hu
26. PRO-SPORT
► Bács-Kun Sport - Bácsalmás, Kunbaja és környéke sportja - folytatás: 2011./XVI. évfolyam Labdarúgás, Kézilabda, Asztalitenisz, Cselgáncs, Diáksport, BSC 1913-2013.
pro-sport.hupont.hu
27. Zene-helye
► Minden zene egy helyen, töltögess!
zene-helye.hupont.hu
28. Egészség, elégedettség ,aktív élet!
► Haás Mihályné honlapja
elet-vitel.hupont.hu
29. A földrajz
► .
foldrajzkrisz.hupont.hu
30. OLCSÓ KÖLTÖZTETÉS MAGYARORSZÁG EGÉSZ TERÜLETÉN
► LAKÁS ÉS CSALÁDIHÁZ KÖLTÖZTETÉST, BÚTORSZÁLLÍTÁST, FUVAROZÁST VÁLLALUNK MAGYARORSZÁG EGÉSZ TERÜLETÉN
koltoztetes-magyarorszag.hupont.hu
31. Gipszkartonozás, gipszkarton szerelés Budapest
► Olcsó gipszkartonozás, gipszkarton szerelés Budapest környékén +36 70 282-8829, lakásfelújítás, szobafestés, gipszkarton álmennyezet készítés, tisztasági festés.
gipszkartonszerelese.hupont.hu
32. Sztárocskák
► énekesek,színésznők
szineszno-enekesno.hupont.hu
33. Angol nyelvkönyv - azoknak akik szeretnének IGAZÁN jól angolul!
► Sokszor belefogtál már az angol nyelv megtanulásába, de mindig elakadtál? Megvan a megoldás! Ez a nyelvkönyv meg tud tanítani angolul.
angol-nyelvkonyv.hupont.hu
34. Műanyag ablak Budapest, beépítés, bontás, csere
► Akciós műanyag ablak Budapesten, nyílászáró beépítés, bontás, ablakcsere +36 70 772 9371
muanyagablakbudapest.hupont.hu
► Észak Angliában, Skóciában és Walesben élő, dolgozó magyarok plébánosa
fulopmenyhert.hupont.hu
36. Újtelepi Móra Ferenc Általános Iskola Informatika modulja
► -
morainfo.hupont.hu
37. KÓTAJI DRÓTFONAT, VADHÁLÓ ÉS BETONOSZLOP CENTRUM
► A DRÓTKERITÉS A LEGOLCSÓB KERITÉS A VILÁGON. AMI SZÜKSÉGES HOZZÁ AZT NÁLUNK MEGTALÁLJA A-Z -ig. ÉS AMI A LEGFONTOSABB: GYÁRI ÁRON !
mindentbekeritek.hupont.hu
38. Hács története
► Író - szerkesztő: Kubik György
hacstortenete.hupont.hu
39. Három szóban el tudom mondani, mit tanultam az életről: mindig megy tovább.
► "A világ minden szépségéért sem akarnám elcserélni az egyéniségemet, még akkor sem, ha nincs benne semmi különös. Én én magam vagyok, és ez több annál, amit néhányan elmondhatnak magukról."
mindigvantovabb.hupont.hu
► Ezen az oldalon csak hírességek találhatók! Jó szórakozást az oldal nézegetéséhez! :)
csakhiressegek.hupont.hu
► A világ összes legjobb csapata!
focicsapatok.hupont.hu
42. Varga Géza: A székely rovásírás
► Nemzeti írásunk teljesebb leírásának vázlata
szekely-rovasiras.hupont.hu
43. ___ KÓTAJI KERÍTÉSGYÁRTÓ ___ MINDEN GYÁRI ÁRON !!!
► A DRÓTKERITÉS A LEGOLCSÓBB KERITÉS A VILÁGON. AMI SZÜKSÉGES HOZZÁ AZT NÁLUNK MEGTALÁLJA A-Z -ig. FÉM, ÉS BETON KERÍTÉSOSZLOPOK, HORGANYZOTT, ÉS ZÖLD DRÓTHÁLÓ, BETON LÁBAZATI ELEMEK, 3D-s KERÍTÉSPANELEK, ÉS KIEGÉSZITŐK.
kerites.hupont.hu
44. Nézz körül!Ha van kedvenc sztárod énekesed akkor ez a te oldalad
► Ezen az oldalon sztárokat,énekeseket találsz,olvashatsz róluk.
hiressegek.hupont.hu
45. Várak-Várromok-Kastélyok (Hadviselés) Lovagi Kultúrák és Kézifegyverek
► Ez a honlap Magyarország várait, várromjait és kastélyait igyekszik bemutatni, a sötét középkor hadviselésével együtt.
varak-varromok-kastelyok.hupont.hu
46. Az ember a kutya legjobb barátja!;)
► itt mindent megtudhatsz a kutyákról! Megtalálható a-tól z-ig minden kutyafajta!És még mielőtt elkattintanál legalább nézz körül nem lesz tőle semmi bajod!Figyelem! Az oldal még szerkeztés alatt van!
kutyusfanclub.hupont.hu
► LOMTALANÍTÁS 06-20-9185-907 ZÖLDHULLADÉK SZÁLLÍTÁS I.II.III.IV.VIII.IX.X.XI.XII.XIII.XIV.XV.XVI.XVII.XVIII.XIX.XX.XXI.XXII.XXIII DABAS BIATORBÁGY BUDAKESZI DUNAKESZI GYÁL MAGLÓD NAGYKÁTA PILIS SZIGETHALOM TÁPIÓSZELE ÚJHARTYÁN ÜLLŐ
lomtalanit.hupont.hu
48. Sóder árak, sóder szállítás Budapest
► Sóder árak, sóder szállítás Budapest és környéke +36 21 300 7129 akár 1 m3 olcsó sóder!
soderarak.hupont.hu
49. kissme
► kissme
kissme.hupont.hu
50. ♥♥Zene sztárok és minden Más♥♥
► $Szereted a sztárokat állatokat és a zenét?! Itt aztán találhatsz kedvedre való dolgokat!$ Minden hónapban új sztárok állatok és Újévre egy köszöntő!
sztarok-zene-allatok.hupont.hu
51. Hírös Galambász
► -----Irány a kék ég!!!-----
kecskemetigalambasz.hupont.hu
52. Hy! Emo modellek minden mennyiségben ;D
► Hello! Üdv. Katinkaa és Cintikee oldalán :9 Reméljük tetszeni fog :9
emocsajokfiuk.hupont.hu
53. lomtalanitas-azonnal.hupont.hu
► LOMTALANÍTÁS 06-70-5501-767 ZÖLDHULLADÉK SZÁLLÍTÁS I.II.III.IV.VIII.IX.X.XI.XII.XIII.XIV.XV.XVI.XVII.XVIII.XIX.XX.XXI.XXII.XXIII.DIÓSD BUDAÖRS FÓT GYÖMRŐ ISASZEG NAGYKŐRÖS ŐRKÉNY PILISVÖRÖSVÁR POMÁZ SZENTENDRE TÖRÖKBÁLINT TURA VECSÉS VERESEGYHÁZ
lomtalanitas-azonnal.hupont.hu
54. Kérdések minden témában!:)
► Sziasztok!Itt minden kérdésre válaszolunk Nektek!Remélem tetszeni fog az oldal!Jó nézelődést!:)
kerdesekmindentemaban.hupont.hu
55. Születésnapi köszöntő képeslapok,Névnapra virágok,png képek,
► Izabella képei
bellakep.hupont.hu
56. ~Csajsziknak~
► Sziasztok! Ez az oldi igazi csajszis oldal! Itt mindent megtudhatsz! Sztárok, szépségtippek vagy csak egy kis szórakozás! Jó nézegetést! A szerki :3 Néhány részt magazinokból lestem el, mert nem volt ötletem :P meg hogy tippeket nézz
csajszik-oldala-love-it.hupont.hu
57. Új és használt robogó , motor kereskedés, bizományos értékesítés
► Aprilia, Benelli, Gilera, Keeway, Piaggio, Vespa márkakereskedés és garancia szakszerviz. Használt motor és robogó kereskedés Budapesten. Bizományos értékesítés. Gyári és utángyártott alkatrészek raktárról. Robogó tuning és teljesítménynövelés
keewayszerviz.hupont.hu
58. EUGEN
► A TISZAMENTE KULTÚRÁLIS, KÖZÉRDEKŰ MONITORA - Kulturni, javni monitor Potiskog regiona
eugen.hupont.hu
59. Gasztronómia
► Ételek,ahogy én készítem.
szalaydenes.hupont.hu
► LOMTALANÍTÁS 06-20-9185-907 AZONNAL KÖLTÖZTETÉS Budapest I.II.III.IV.VIII.IX.X.XI.XII.XIII.XIV.XV.XVI.XVII.XVIII.XIX.XX.XXI.XXII.XXIII.ÉRD GÖD KEREPES ŐRBOTTYÁN PILISCSABA RÁCKEVE SŰLYSÁP SZÁZHALOMBATTA SZIGETSZENTMIKLÓS TÖKÖL VÁC BÚTOR SZÁLLÍTÁS
lomtalanitasok.hupont.hu
61. MaTi-CaR Alkatrészek - AUTÓALKATRÉSZEK ELÉRHETŐ ÁRON MISKOLCON...
► Új, utángyártott alkatrészek kedvező áron Miskolcon. AUDI, BMW, CITROEN, CHEVROET, DAEWOO, FIAT, FORD, HONDA, HYUNDAI, KIA, MAZDA, NISSAN, OPEL, PEUGEOT, RENAULT, SEAT, SKODA, VW alkatrészek! Szinte minden autóhoz alkatrészek elérhető áron..
maticar-alkatreszek.hupont.hu
► Sütemények és ételreceptek saját gyűjteménye
ki-suti.hupont.hu
63. OPEL alkatrészek elérhető áron a MaTi-CaR Alkatrészeknél Miskolcon
► Gyári-, utángyártott Opel alkatrészek Miskolcon! Opel AGILA, ANTARA, ASTRA, CORSA, COMBO, FRONTERA, INSIGNIA, MERIVA, MOVANO, OMEGA, SIGNUM, TIGRA, VECTRA, VIVARO, ZAFIRA alkatrészek elérhető áron! Opel alkatrészek A-Z-ig!
opelhez-alkatreszek.hupont.hu
► Kipróbált, ismert, könnyen elkészíthető finomságok receptjeit gyüjtöttem össze
andi-tutireceptek.hupont.hu
65. Autómentő tréler bérlés Budapest
► Nonstop 0-24 olcsó tréler bérlés Budapesten 06 30 285 7558, akár azonnal!
trelerberles.hupont.hu
66. Utólagos vízszigetelés Budapest +36 30 2491 291
► Salétromos falak utólagos vízszigetelése Budapesten, lábazati szigetelés, terasz szigetelés, pinceszigetelés injektálással +36 30 2491 291.
utolagosvizszigetelesbp.hupont.hu
67. ------- MARVEL MOVIE COLLECTION ------- (Marvel szuperhősök gyűjtemény)
► A gyűjtemény a Marvel Studios filmjeinek legkedveltebb szereplőit formálja meg a DeAgostini Collestibles jóvoltából, 1:16-os méretarányban, élethű pózokban, bámulatos részletességgel kidolgozva, fémes műgyantából, kézzel festve, számozott talapzattal
marvel-movie-collection-f.hupont.hu
68. Házikedvencek, szórakozás, és minden ami jó
► Sok szertettel köszöntök minden kedves látogatót az oldalamon!!! Remélem mindenki talál az érdeklődésének megfelelő leírást.
szandra-hannah.hupont.hu
69. Érd info
► Minden információt ÉRDről az ÉRDi polgároknak és az ÉRDeklődőknek.
erd.hupont.hu
70. GOMBACSÍSZÁR
► Minden gomba ehető egyszer, de valamelyik valóban csak egyszer!!! Túrázók, természetjárók, és gombázók oldala, és mindenkié aki szereti a természetet! Engedje meg, hogy bevezessem a "viláGOMBA"! (2009)
gombacsiszar.hupont.hu
71. Éder-Ház Kft
► Új építésű,tehermentes,családi házak,fizetés könnyítéssel, magas műszaki tartalommal eladók.Az összes mindenkori kedvezmény igénybe vehető a Kft tulajdonában lévő házakra.
ederhazkft.hupont.hu
72. Maite Perroni - RBD - Cuidado con el ángel hivatalos magyar rajongói oldala
► A honlap az Árva angyalról annak főszereplőnőjéről Maite Perroni-ról és az ő együtteséről az RBD-ről szól :) Várok minden fan-t sok szerettel : ' )
rbd-maite-perroni.hupont.hu
73. Miley Cyrus:)
► Ez az oldal a lány tiniknek szól és azoknak,akik imádják Mileyt!Ezen az oldalon megismerhetet Mileyt és megtudhatsz róla olyan dolgokat,amit még eddig nem tudtál!Az oldalon több tini sztárról is olvashatsz,de Miley a fő!Nézzétek meg a "FRISS" menüt!
crazyladys.hupont.hu
74. Fabrikett Pest megye +36 70 410 7499
► Olcsó fabrikett és tüzifa eladó házhozszállítással Pest megye és Bp +36 70 410 7499. Akciós fabrikett forgalmazás kis és nagy tételben.
fabrikettpestmegye.hupont.hu
75. ~ Smink és ami hozzá tartozik ~
► Tesztek, trükkök, minden ami kell!
sminktesztneked.hupont.hu