Szapolyai János erdélyi vajda, magyar király (1526-1540)

Köszöntöm a Szapolyai honlapon, melynek célja, hogy tudományos igénnyel, részrehajlás nélkül eloszlassa a Szapolyai-családról kialakult toposzokat.

Árvai Levente:

Huszárok megjelenése és működése a 15-16. században

 

(Kézirat, ELTE-BTK, 2014 júniusa)

 

      Mátyás korában, a híres „fekete sereget” nagyrészt könnyűlovasság alkotta, melynek egyik egysége, a huszárság volt. Az akkori első huszárcsapatoknak nem volt egyenruhájuk, fegyvereiket és felszerelésük nagy részét a megölt ellenségtől zsákmányolták. A magyar huszárságot igazából a török elleni védekezés hívta életre. A végvárak között könnyen és gyorsan mozgó lovascsapat a huszárság, könnyebben mérhetett csapást az erődítmények felé tartó török erőkre. Egy-egy rajtaütés után könnyen, minimális veszteséggel hagyhatták el a csatateret a magyar lovasok. A török Magyarországon bekövetkezett megtorpanásának egyik oka, hogy tehetetlen volt az ilyen gerillaharchoz hasonlító, rajtaütő lovas-harc ellen, mint amit a huszárság prezentált számára. A huszárság taktikája igazából klasszikusnak mondható. A portyázások során felderítik az ellenséges területet, majd egy magaslat vagy egy erdős rész rejtekéből rácsapnak az ellenségre. Ha tudják, elveszik az ellenség hadtápját, táborukat felégetik, majd a megvert ellenséget, ameddig lehet üldözik.[1] A korban volt egy hiedelem, hogy a huszár gyűjti a füleket, orrokat, fejeket. Ez is mutatja az első huszárok agresszivitását és barbárságát. Ez a gyűjtögetési mánia a török hadak jellemzője volt. Ahhoz, hogy Magyarország sikeresen védekezhessen a török ellen, egy olyan őrült és vad fegyverre volt szükség, mely sok tekintetben olyan, mint maga a török, így alakult ki a huszárság fegyverneme. A huszár legfőbb eszköze a ló volt. Míg Nyugat-Európában hatalmas lovakat használtak, a keleti tatárok pedig majdhogynem póni lovakon vágtattak, a magyarok közép magas lovaikon érezték magukat nyeregben.

   Mátyás korában a huszárok bérezése 10 arany volt negyedévre.[2] A király halálát követően, a hadsereg feloszlott, az egykori egységek a végeken fosztogattak. A huszárcsapatok azonban együtt maradtak és a királyi illetve királynéi dandárokhoz, részben pedig a végeken lévő várakhoz lettek beosztva katonai szolgálatra. Feladatuk a fosztogatók és a török elleni harc lett. I. Ferdinánd király alatt jelentek meg először horvát és bosnyák zsoldosokból összeállított huszár csapatok a német hadszínhelyeken, ahol a nép őket „kroaten”-nek nevezte. 1547-ben Mühlberg mellett, már magyar huszárok is harcoltak és ők fogták el a schmalkaldi szövetség fejét, János Frigyes szász választófejedelmet.

   Habsbug királyaink alatt is folyamatosan harcoltak magyar huszárcsapatok a német és olaszországi hadszínhelyeken, méghozzá eredményesen, csakhogy ezeket a lovascsapatokat többnyire minden egyes hadjárat után rögtön feloszlatták, mert az akkori lovasok, már nem telek-katonákból, hanem zsoldoskatonákból álltak. A korszakban a törökök által elfoglalt vidékekről sok nemes és jobbágy család a magyarok által még megvédett megyékbe menekült. A családok fegyverforgatásra alkalmas férfitagjai szívesen beálltak jól fizetett zsoldos katonának, hogy családjaik anyagi helyzetén némiképp javíthassanak. Rudolf király alatt a megélhetésükért harcoló katonákból szervezett huszár-csapatok közül különösen a Pálffy-, Forgács- és Nádasdy-féle huszár testületek tüntették ki magukat. 1602-ben a törökök által meg nem szállt magyarországi megyék 1000, a végvárak és környező uradalmaik 2000 és Erdély 3000 huszárt küldtek a király seregéhez a külföldi huszár állomány mellé, az ország védelme érdekében.[3] Ebből is látszik, hogy a magyar könnyűlovas állomány egyedülállóan magas volt Európában. Ennek két fő oka az anyagiak és az évszázados lovas tradíciók. A könnyűlovas olcsóbb, mint a nehézlovas, mindemellett pedig eredményesebben harcol a török ellen mobilitása miatt. A honfoglalás óta jelen lévő magyar lovas-harc hagyományát, úgy gondolom, nem kell magyaráznom.

   I.Lipót alatt, Montecuccoli seregében főleg telek-katonákból és fegyver alá szólított nemesi felkelőkből összeállított huszárcsapatok harcoltak a török ellen. 1688-ban I. Lipót király Czobor Ádám gróf huszárjaiból, 3000 lovasból álló „reguláris” huszárezredet szerveztetett, amelynek ezredtulajdonosává a grófot nevezte ki. A király annyira elégedett volt ezzel a 3000 fős csapattal a szerbiai és a Rajna-melléki hadszínhelyeken nyújtott teljesítményük miatt, hogy később még négy reguláris huszárezredet szerveztetett. Ezeknek a neve pedig Esterházy, Pálffy, Deák és Forgács lett.

   A Mohács után következő vészterhes időkben Magyarországon nagy szükség támadt elhivatott fegyverforgatókra. Ennek következménye, hogy viszonylag rövid időn belül az ország egész területén elterjedtek a huszárok. A korabeli külföld, legfőképp a német nyelvterületeken, a huszár elnevezést ekkor már a magyar könnyűlovasság egészére vonatkoztatta. Magyarországon változatlanul továbbélt a huszár szó alapvetően negatív jelentése. A magyar lovasok sohasem nevezték magukat huszárnak. A magyar könnyűlovas akkori szinonimái: lovag, magyar lovas, katona, lovas vitéz, jargaló vitéz volt.

   A magyar lovasok többsége a török terjeszkedés miatt földjét vesztett nemes volt. Elszegődni szolgálatra többféleképpen tudtak. Vagy éves szolgálatot vállaltak, azaz jargalásra szerződtek, vagy havonta kapták fizetségüket. Az éves szerződést vállalók voltak a jargaló vitézek, a másik csoport pedig a hópénzesek. A jargalás szó, az éves fizetség német megfelelője (Jahrgeld) elferdítéséből származik. Akadtak olyanok is, akik negyedévre szerződtek, ők voltak a kántorpénzesek.[4] A szerződéseket legtöbbször latin nyelven kötötték. Akik végvárakban szolgáltak, többnyire jargalásra vagy kántorpénzre szerződtek, más szolgálatban a hópénz vált általánossá. A jargaló vitézek lovuk tartására egyfajta „segélyt” mensualist kaptak. A hópénzes lovasok havi járandósága a stipendium volt. A hódoltság korának magyar könnyűlovasságát alkotó különböző rétegeket egyfelől társadalmi helyzetük, jogállásuk, vagyoni állapotuk, egzisztenciális képességeik, másfelől harcértékük, katonai alkalmazhatóságuk, fegyverzetük, felszereltségük határozta meg. A magyar könnyűlovasság egy másik különleges egysége, a huszárság mellett, a lovas hajdúság volt. A 16.században, Magyarországon dúló véres harcok, a folyamatos háborúk a társadalom legkülönbözőbb csoportjait, nemestől a jobbágyig szegényítették el. Ezek az emberek csak egy dolgot tehettek, mégpedig katonáskodniuk kellett, hogy élhessenek. A kopjás és puskás lovasság jelenléte a század folyamán mindvégig nyomon követhető. A kopja szerepe a nyugati harcászatban már leáldozóban volt. Magyarországon azonban a török miatt még mindig aktív használatban volt ez a fegyvernem. A kopjákat a hosszabb hadjáratokra társzekerek szállították a sereg után. Erre azért volt szükség, mert a kopját csak egyszer lehetett felhasználni, utána el kellett hajítani. A kopja az első roham fegyvere volt, ezután kerültek elő a közelharc eszközei a szablya, a buzogány, a hegyestőr, a pisztoly. A huszárokat egy valami védte az esetleges csapásoktól, ez pedig a nagyméretű lovassági pajzs, a huszártárcsa volt. A pajzs a tarkót és a test nagy részét is megvédte a kardcsapások ellen. Gyalogos harcra alkalmatlan, mert a hosszú kinyúló rész miatt könnyű lehúzni. Lovon ülve azonban, a huszártárcsa takarásából lőni kiválóan lehetett.  A 16. század közepén már voltak puskás lovascsapatok, mint például 1573-ban Hathalmy Miklós kapitány Pápa várában szolgáló puskásai, vagy 1576-ban Horváth János 50 fős lovascsapata, akiket a német iratok lovas lövészek néven jegyeztek.

   A 16. század egyik különlegessége, ami edzésben tartotta a huszárokat, az a lovagi torna mintájára létrejött huszártorna volt. Ez, a korai huszárok könnyű fegyverzetével, azaz karddal, lándzsával, huszártárcsával és fémsisakban rendezett párviadal volt. Szigorú szabályai voltak, melyek betartását a bírák és a látók ellenőrizték. A huszártorna igazi formája a kopjatörés volt, melyet könnyű puhafa lándzsákkal és üreges, tompa fejű lándzsahegyekkel vívtak. Az ellenfelek erős rohammal rontottak egymásra. A cél a másik kivetése volt a nyeregből. A lándzsák rendszerint az ellenfél pajzsán törtek szét. A huszársisak a török sisakból alakult ki. A 16.században kúpos haranggal rendelkezett, az arcrész szabadon állt, melyet csak egy keskeny orrvas védett, a fülvért szív alakban dudorodott ki.

   Remélem dolgozatomban sikerült összefoglalnom a huszárok korai megjelenésének és működésének lényegét. Ahogy teltek az évek, a huszárok magyar sajátossággá váltak. Később már egyenruhájuk is lett. Nemzetközi szinten hírnevet és elismerést szereztek maguknak rendkívüli harci értékükkel. A csatákban mindig bizonyították legendás megbízhatóságukat.

 

 

 

 

Bibliográfia

 

Földi Pál: Mátyás és a fekete sereg, Debrecen

Ságvári György, Somogyi: Nagy Huszárkönyv, Budapest, 1999.



[1] Földi Pál: Mátyás és a fekete sereg  100.o

[2] Földi Pál: Mátyás és a fekete sereg 101.o

[3] Ságvári György, Somogyi: Nagy Huszárkönyv, Budapest, 1999.

[4] Ságvári György, Somogyi: Nagy  Huszárkönyv, Budapest, 1999.




Amíg az oldal tulajdonosa nem helyez el itt tartalmat, addig a mai napi leglátogatottabb oldalak listája jelenik meg!

KIEMELT, REKLÁMMENTES OLDALAK

1. Sztárok Oldalai

► Miley Cyrus, Hannah Montana, Justin Bieber, Avril Lavigne, Selena Gomez, Hilary Duff, Beyonce, Shakira, Leonardo Dicaprio, H2O Sellőmesék, Ashley Tisdale, Demi Lovato

sztar-oldalak.hupont.hu

2. SATVEDA

► IGAZTUDÁS

sadvidya.hupont.hu

3. Szervezetfejlesztés Mesterfokon!

► Kasza Tamás összesen 25 éve a szervezetfejlesztés területén mozog. Új könyve több mint ezer vállalkozót segített, hogy megértsék a szervezetfejlesztés sorrendjét, és pontos alkalmazását.

szervezetfejlesztes.hupont.hu

4. Háztartásigép Szakszerviz

► Indesit, Ariston, Gorenje, Samsung, Whirlpool, Candy, Siemens, Bosch, Zanussi, Electrolux, Szakszerviz. MOSÓGÉP - MOSOGATÓGÉP - SZÁRÍTÓGÉP - VILLANY TŰZHELY - FŐZŐLAP javitás. Elérhetőségeink: 0612420618, 0612746042, 06308944199,

szervizkozpont.hupont.hu

LEGLÁTOGATOTTABB OLDALAK (MAI).

HuPont hirdetési rendszer

1. Szoptatás, mellszívó, Szoptatás Medela mellszívó, Szoptatás Avent mellszívó

► Elengedhetetlen eszköz a mellszívó,hiszen az anyatej a legfontosabb táplálék a baba számára.

szoptatas.hupont.hu

2. KÓTAJI DRÓTFONAT, VADHÁLÓ ÉS BETONOSZLOP CENTRUM

► A DRÓTKERITÉS A LEGOLCSÓB KERITÉS A VILÁGON. AMI SZÜKSÉGES HOZZÁ AZT NÁLUNK MEGTALÁLJA A-Z -ig. ÉS AMI A LEGFONTOSABB: GYÁRI ÁRON !

mindentbekeritek.hupont.hu

3. + Dr. Nem Doktor +

► Dr? Az itt lévő dr-ok jogosultak dr-ként a dr előtag használatára. A doktorokban, tanácsaikban megbízunk. De ön doktor? Nem vagyok Dr. De ettől még tudhatok. Tőlük tanulok 2011 óta. Dr...

dr-nem-doktor.hupont.hu

4. NAPCSILLAG

► HÍREK, ÖSSZEESKÜVÉSEK, FILMMOZAIK, STB.

napcsillag.hupont.hu

5. Sharon képtára

► Saját készításű képeim, képeslapjaim. Ingyenes képeslapküldési lehetőség.

sharon.hupont.hu

6. ___ KÓTAJI KERÍTÉSGYÁRTÓ ___ MINDEN GYÁRI ÁRON !!!

► A DRÓTKERITÉS A LEGOLCSÓBB KERITÉS A VILÁGON. AMI SZÜKSÉGES HOZZÁ AZT NÁLUNK MEGTALÁLJA A-Z -ig. FÉM, ÉS BETON KERÍTÉSOSZLOPOK, HORGANYZOTT, ÉS ZÖLD DRÓTHÁLÓ, BETON LÁBAZATI ELEMEK, 3D-s KERÍTÉSPANELEK, ÉS KIEGÉSZITŐK.

kerites.hupont.hu

7. TESZTBAZÁR

► www.tesztbazar.hupont.hu

tesztbazar.hupont.hu

8. Finom ízek varázsa

► Sütemények és ételreceptek saját gyűjteménye

ki-suti.hupont.hu

9. PRO-SPORT

► Bács-Kun Sport - Bácsalmás, Kunbaja és környéke sportja - folytatás: 2011./XVI. évfolyam Labdarúgás, Kézilabda, Asztalitenisz, Cselgáncs, Diáksport, BSC 1913-2013.

pro-sport.hupont.hu

10. Digitális eszközökkel támogatott matematikatanítás alsó tagozaton

► Gyakorlófeladatok matematika tanításhoz, felzárkóztatáshoz, tehetséggondozáshoz

digimatekalso.hupont.hu

11. GLUTÉNMENTES ÖVEZET

► Hogyan fogyhatsz 50 felett gluténmentes diétával?

glutenmentesreceptek.hupont.hu

12. Az igazi gyémántot nem kell ragyogtatni

► Az erkölcstelen politikai irányzat csak a beteg szervezetű államban, nemzetben tudja felütni a fejét, a pillanat fejvesztettsége, kábultsága és nem tudása alkalmas talaj befogadására...

jellem-ismeret.hupont.hu

13. Matematika minden mennyiségben

► Az oldalon különböző matematika feladatok találhatóak, különböző kategóriában. Elsősorban az általános iskolás gyerekeknek szólnak az alábbi feladatok, de a matematikát tanító tanároknak is sok segítséget nyújthatnak.

matematika.hupont.hu

14. MINDEN AMI CSAJOS

► Szia itt mindenre rá találsz ami cukiképekkel vagy idézetekkel kapcsolatos nézegess bátran keresgélj ! Remélem tetszik majd !

idezetek-cukikepek.hupont.hu

15. Látogatottságnövelés Ingyen és Hatékonyan! Több honlap látogató ingyen!

► Itt bevált látogatottság növelési tippeket találhatsz és feliratkozhatsz az ingyenes tanfolyamra! Tedd eredményessé a HuPont.hu weboldalad!

latogatottsagnoveles.hupont.hu

16. JenFe testsúlykontroll tapasz

► a szép alakért, mellyel könnyen eléri a kívánt testsúlyt diéta, és fogyókúra nélkül. Beállítja a helyes anyagcserét, méregtelenít, lebontja a zsírpárnákat, csökkenti a narancsbőrt, vitalizál, javítja a koncentrációt, és a kedélyállapotot.

fogyni-jenfe.hupont.hu

17. fogyasztó drágakövek- méregtelenítő féldrágakövek

► Fogyasztó hatású mágneses drágakövek, féldrágakövek, jádekövek, türkiz, korall, jáspisköves gyűrűk, gyöngyök,karkötők, amelyek gyógyítják a tested, lelked, széppé tesznek, öltöztetnek és elvarázsolnak

gyogyekszer.hupont.hu

18. Elektromos kerékpárok legolcsóbban, garanciával. +36/70-701-8435

► E-bicikli, elektromos robogó, elektromos kerékpár, akkumulátor, garancia és folyamatos alkatrész utánpótlás.

elektromosbicikli.hupont.hu

19. OLCSÓ KÖLTÖZTETÉS MAGYARORSZÁG EGÉSZ TERÜLETÉN

► LAKÁS ÉS CSALÁDIHÁZ KÖLTÖZTETÉST, BÚTORSZÁLLÍTÁST, FUVAROZÁST VÁLLALUNK MAGYARORSZÁG EGÉSZ TERÜLETÉN

koltoztetes-magyarorszag.hupont.hu

20. Angol nyelvkönyv - azoknak akik szeretnének IGAZÁN jól angolul!

► Sokszor belefogtál már az angol nyelv megtanulásába, de mindig elakadtál? Megvan a megoldás! Ez a nyelvkönyv meg tud tanítani angolul.

angol-nyelvkonyv.hupont.hu

21. Képek, Receptek, stb. egyhelyen

► Nem tudod mit főznél, vagy esetleg vágysz valamilyen sütire?? Akkor itt a helyed!!

katamlapja.hupont.hu

22. Csongrádi Kertészet Magyarhomorog

► Évelő dísznövények a legolcsóbban, sziklakerti évelők nagy választékban kaphatók.

csongradikerteszet.hupont.hu

23. Totál Dráma sorozatok, és minden, ami drámai

► Sziasztok! Remélem tetszeni fognak a sorozataim, és a többi! Drámát a népnek! A legújabb elkészült rész: TDA2 1.rész Fejléckép: TDSzF2: Kyle

totaldramasorozatok.hupont.hu

24. Clearance - festés, mázolás, felújítás, takarítás

► - s a kupiból rend lesz!Felújítás, lomtalanítás, takarítás költséghatékonyan a hét minden napján, NON-STOP!

clearance.hupont.hu

25. ARANYESŐ APARTMAN HAJDÚSZOBOSZLÓ

► Hajdúszoboszló, Pávay Vajna Ferenc u. 36. TELEFON:+36-30-272-47-87

aranyesovendeghaz.hupont.hu

26. "...hű szívvel szeressél"

► Szalai Román versei

szalaiversek.hupont.hu

27. Angyalfények

► Mindenkinek jár a Boldogság és minden amit csak szeretne !! "Amit az ember el tud képzelni, azt el is érheti. "

angyalfenyek.hupont.hu

28. A régi Kispest - egy előváros képeslapokon

► A honlap célja egy minél teljesebb gyűjtemény keretein belül bemutatni Budapest peremkerületének történetét, mindennapjait. A megújult honlap új címe: kispest.weebly.com.

kispest.hupont.hu

29. Egy Könyvmoly Oldala

► Te sem tudod letenni a könyveket? Imádsz olvasni??? Nem találod a neked való könyvet? Ezen az oldalon könyveket ajánlok neked, tartalmukkal egybekötve.

egy-konyvmoly-oldala.hupont.hu

30. YessPlus -Otthonimunka-üzleti lehetőség-egészség -szépség-vitalitás

► Az élet túl értékes ahhoz,hogy rosszul éljünk

otthonimunka-igen.hupont.hu

31. TRAKTOR,KOMBÁJN

► sziasztok! ez az oldal traktorokkal,kombájnokkal,és egyéb mezőgazdasággal foglalkozó gépekkel foglalkozik. ha kérdésetek van írjatok az e-mail címemre!!! balintbognar@citromail.hu

kisbogi.hupont.hu

32. Asztalos munkák minőségi kivitelezéssel!

► Asztalos munkák: "Bölcsőtől a koporsóig"

asztalos-vagyok.hupont.hu

33. Régiség,hagyaték felvásárlás azonnal készpénzben ! 06206188130

► RÉGISÉG,TELJES HAGYATÉK FELVÁSÁRLÁS! HÍVJON BÁTRAN DÍJMENTES KISZÁLLÁS ÉRTÉKBECSLÉS

regeiseg.hupont.hu

34. Rólam

► Sziasztok!A nevem Gebei Martin. Ebben a weboldalon megmutatom hogy hogy dolgozok a platformokon.Jónapot mindenkiknek.

xmartin.hupont.hu

35. Raklapkereskedés

► Új és használt raklapok adás-vétele, egyedi raklapok készítése.

raklapkereskedes.hupont.hu

36. Network és Online marketing + Online Community = SiteTalk

► Az egyetlen közösségi oldal, amivel pénzt kereshetsz!

enigro-unaico.hupont.hu

37. Idézetek szerte a világon!♥

► "Más dolog ismerni az utat, és járni rajta."

idezetmix.hupont.hu

38. Országosan-Akciós árakon

► Hirdetés Országosan-Nemzetközi testőr / Személyi testőr /, Biztonságszervező, Személy-és vagyonőr tanfolyamok

biztonsagiortanfolyam.hupont.hu

39. JokkASD-Hivatalos oldala

► Minden infot megtalálsz :) (A HONLAP MÉG NINCS KÉSZ)

jokkasd.hupont.hu

40. Manikűr-Pedikűr-Műköröm- Gél-lakk -Kéz és Lábápolás Tel: 06 30 836 69 56

► 1222 Budapest Tolcsvay u. 7 (Megközelíthető Magasház u alsó parkoló)

kezeslabapolas-budapest.hupont.hu

41. Költöztetés szállítás Lomtalanítás nehéz tárgyak mozgatása gyorsan pontosan

► Üdvözöljük! Szolgáltatásaink: költöztetés, bútorszállítás, teher taxi, nehéz tárgyak mozgatása. Hívjon minket bizalommal! telefon: +36 30 206 1850 - Költöztetés: 8.500-Ft/óra/ 2 Fő - Költöztetés: 9.800-Ft/óra/ 3 Fő LOMTALANÍTÁS is vállalunk!

koltoztetesatlasz.hupont.hu

42. JÓKAI VENDÉGHÁZ /JÓKAI GUEST HOUSE/ teniszpályával PÁKOZD

► Velencei -tó mellett / Beside Lake Velencei

jokaivendeghaz.hupont.hu

43. NÉP OLDALI HÍREK

► " Szabad csak az, kit nem rettent a holnap. Ínség, veszély, kín meg nem tántorít, és lelki béklyó többé nem szorít!" /Heltai Jenő/

nep-oldali-hirek.hupont.hu

44. Balogh Patrik a Karika-turista

► Légy üdvözölve az oldalamon ide tévedő turista! Barangolj virtuálisan a karikatúrák, rajzok világába!

balogh-patrik-rajzai.hupont.hu

45. INTERNETES VICCEK HONLAPJA

► Ha van egy jó vicced, írd le, tedd közzé.

vicceim.hupont.hu

46. akciós tüzifa árak,tüzifa eladó, szén árak

► Tatabánya és 40 km-es körzetében tüzifa hasogatva ,akciós szén

tuzifaduoteam.hupont.hu

47. Village.Stunt

► Egyedi sricptek egyedi múd...

aztec.hupont.hu

48. ITT MINDENT MEGTUDHATTOK AMIT CSAK A FOCIROL TUDNI AKARTOK

► Sziasztok!en egy 14 eves focimanias vagyok es mindig szerettem volna hogy csinaljak egy weboldalt ahol nyugottan lehet beszelgetni a focirol,barmelyik bajnoksagrol,barmelyik csapatrol,barmelyikjatekosrol,atigazolasokrol,stb.

mukodojatekok.hupont.hu

49. Zéró Fitness Balatonboglár - Balatonboglár, Szabadság u.8

► Termünk szolgáltatásai: SPINNING, SPINRACING, AEROBIK, M.A.X. TRAINING, GYMSTICK MUSCLE, PILATES, ÉLETMÓD TANÁCSADÁS

zerofitness.hupont.hu

50. Bitumenes szigetelés árak

► Írunk a bitumenes szigetelés árakról, valamint egyéb lapostető szigetelési módszerekről is pl. a pvc szigetelésről

bitumenesszigeteles.hupont.hu

51. Hogyan válasszak a rengeteg szép babakocsi közül?

► Ki ne szeretne jól mutatni a babakocsijával amellett,hogy a babakocsi minden igényt kielégít? A maximális babavédelem mellett milyen fontos .....

babakocsi-babakocsik.hupont.hu

52. Terasz kiegészítők

► Egyedi ülőpárnák, takarók, növények. Egyedivé varázsoljuk teraszát! Hívjon most! 06 30 916 32 88

teraszkiegeszitok.hupont.hu

53. Hangulatos lakodalom - Bugár Gergely Nagyvőfély

► "Mert kell hogy valaki irányítsa a történéseket."

hangulatoslakodalom.hupont.hu

54. EMLÉKVERS GYŰJTEMÉNY

► Ezen az oldalakon található emlékverseket gyermekkoromban gyűjtögettem több országból. Ha akartok ti is bővíthetitek a címemre küldve az emlékverseket.címem: antal.siekeres@gmail.com

emlekversek.hupont.hu

55. GYUFÁKBÓL KÉP - MAKETT

► 840 KÉP, 320 MAKETT, 1 300 000 SZÁL GYUFA

gyufak.hupont.hu

56. Kárpitos Üzem, Bútorgyártás

► Franciaágyak, heverők, gyerek heverők méretre gyártása, 3+2+1 garnitúra közvetlen a gyártótól, szövet választással.Ülő-és fekvőbútorok javítása, áthúzása. Használt bútor beszámítás.Tel: 06 30 357 0062 Nyíregyháza

karpitosuzem.hupont.hu

57. X-Faktor

► Sziasztok! Ezen az oldalon mindent megtudhatsz az X-Faktorról. Képeket is találsz. Ha szereted az X-Faktort, és tetszik az oldalam, akkor nézz be ide máskor is. Jó szórakozást! :)

dori-honlapja.hupont.hu

58. Ide írhatod a honlap főcímét, ami legfeljebb 75 karakter lehet!

► Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.

budaybiro.hupont.hu

59. Olvass! Hírek, Irodalom - Gyönyörködj: virágképek! Légy naprakész!

► Mottó: "Nincs kegyetlenebb zsarnokság, mint az, amelyik a törvények nevében, a jog színeiben cselekszik. Amely éppen azokkal az eszközökkel végez áldozataival, amelyek megmentésüket kellene, szolgálják."

olvass-nezz-lass.hupont.hu

60. Ask.fm

► Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.

ask-fm.hupont.hu

61. Keltsük életre az Evangéliumot!

► Bibliai bábfigurák plébániáknak, hittanos közösségeknek

biblepuppets.hupont.hu

62. ELADÓ AUTÓ - GARANTÁLT AUTÓ FELVÁSÁRLÁS

► Autó felvásárlás teljes körű ügyintézéssel! A hét minden napján.

autovetel-azonnal.hupont.hu

63. Keress pénzt, gyorsan, biztonságosan, kockázat nélkül

► Használd ki a lehetőséget, dölj hátra és számold a pénzed. Már a befizetés napján gazdagabb leszel

lucre.hupont.hu

64. Örök harc a könnyekkel

► A lelkem örök harcban él

konnycseppek.hupont.hu

65. Vorinkó Ágica

► Sziasztok ! Ágica vagyok és nagyon szeretek énekelni , táncolni és színészkedni ! Több filmben is szerepeltem már ! Nézzétek meg a hivatalos honlapomat ! <3 / Hi everyone ! My name is Ágica and i love to sing,dance and act!Ive'been in lot of movies!

popsztar.hupont.hu

66. Szerkesztés alatt.

► Remélhetőleg online munkával kapcsolats ismertetők, egyéb léleképítő támák megjelenítése. "A legjobb nem elég. Több kell."

hontalan.hupont.hu

67. Szebb jövőt!

► "ŐSEIDNEK SZENT HITÉHEZ, NEMZETEDNEK GYÖKERÉHEZ, TESTVÉR, TE NE LÉGY HŰTLEN SOHA!"

hagyomany.hupont.hu

68. Hidasi László Bútorasztalos.

► Egyedi bútorok készítése, minden kategóriában. Konyhabútor, irodabútor,előszobabútor, beépített szekrények tolóajtós kivitelben is,ágyak valamint megeggyezés szerint bútorok javítása. Kedvező áron jó minőségben kaphatja meg nálam a termékeket.

laszlobutor.hupont.hu

69. AZ ÉGBOLT LÁTHATÓ CSILLAGKÉPEI ÉS AZ ASZTOLÓGIA

► MILYEN CSILLAGKÉPEKET LÁTUNK AZ ÉJSZAKAI ÉGEN ?

csillagkepek.hupont.hu

70. .melcsih oldala.

► Sziaa.Itt sok mindent találsz..úgyhogy nézz szét =)

nezzbe-megeri.hupont.hu

71. VENALIS KKT KÖNYVELŐ IRODA

► Könyvelés egyéni vállalkozóknak

konyveleskazincbarcikan.hupont.hu

72. esztergátrönk

► Cégünk rönk és gerendaházak építésével és alapanyagának gyártásával foglalkozik, 16-26 cm átmérőben. Továbbá készítünk még rönk asztalokat, padokat, filagóriákat, kertijátékokat, díszkutat és ácsmunkákat.

ronkfa.hupont.hu

73. Antikvárium

► Szentendre belvárosában a gyerekkönyvesbolttal szemben van egy Antikvárium, ahol az antik kötetek mellett az új megjelenésű könyvek használt és új példányai is megtalálhatóak.

antikvarium.hupont.hu

74. ஐBigtoriusஐ

► Itt mindent megtalálsz, ami a Big Time Rush-ról, és a Victorius-ról szól. Ha BTR és Victoria Justice fan vagy, feltétlenül nézz be hozzánk.

bigtimerush-forever.hupont.hu

75. Női Varázs-Marcsitól

► „Ha nem vagy kész változtatni az életeden, nem lehet segíteni rajtad." (Hippokratész)

noivarazs-marcsi.hupont.hu

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 12
Tegnapi: 148
Heti: 534
Havi: 3 001
Össz.: 643 288

Látogatottság növelés
Oldal: Árvai Levente: Huszárok megjelenése és működése a 15-16.században
Szapolyai János erdélyi vajda, magyar király (1526-1540) - © 2008 - 2025 - szapolyai.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »