Szapolyai János erdélyi vajda, magyar király (1526-1540)

Köszöntöm a Szapolyai honlapon, melynek célja, hogy tudományos igénnyel, részrehajlás nélkül eloszlassa a Szapolyai-családról kialakult toposzokat.

Ideiglenesen a Szapolyai honlap lehetőséget ad azon tehetséges szerzőknek is, akik nem kimondottan Szapolyai János korával foglalkoznak. A jövőben induló kora-újkoros honlap megszületéséig a kedves olvasó ezen dolgozatokat a www.szapolyai.hupont.hu felületen olvashatja. (Üdvözlettel: a szerkesztő.)

 

Bereznay István: II. Rákóczi Ferenc - Vallomások,

II. könyv

 

(ELTE-BTK, Kézirat, 2013 decembere)

 

A Vallomások keletkezése

 

II. Rákóczi Ferenc a vallomásokat már az emigráció évei alatt írja meg. A szabadságharc bukását követően a fejedelem Lengyelországba menekül, majd innen hajózik át Franciaországba, ahol XIV. Lajos udvarának tagja lesz. A napkirály halálát követően azonban nem érzi már otthon magát az arisztokrata körökben, ezért Grosboisba költözik és a kamalduli szerzetesek kolostora mellett vásárol házat. Itt kerül bizonyos mértékben a janzenista elvek hatása alá, melyek innentől kezdve élete végéig meghatározzák vallásosságát.

 

Így tanulja meg istent félelem nélkül szeretni, illetve erre vezethető vissza a vallomások során megjelenő kiválasztottság tudatának gyökere. [1] Utóbbi motívum talán a vallomások ezen soraiban kerül legjobban kifejezésre: "...megmutattad nekem a hazám iránti kötelességemet olyan indítékok alapján, melyeket már fogságom leírása előtt felsoroltam neked".[2] Továbbá itt válik a fejedelem példaképéve Szent Ágoston, akinek a fejedelemre gyakorolt hatását a Vallomások fejezi ki a leginkább szembeötlő módon.

 

Bár Rákóczrira nem lehet Janzenistaként tekinteni (jó példa erre, hogy havonta áldozott, holott ezt a janzenisták helytelenítették), a janzenista elveknek a fejedelemre való hatása vitathatatlan.[3]

 

A Vallomások első könyve a szabadságharcot megelőzően ad képet a fejedelem életéről. A II. Könyv az 1703 és 1717 közti eseményeket dolgozza fel. A II. könyvet már török emigrációban, 1717 február 21-én kezdi el írni a fejedelem Drinápolyban, az ekkor megírt rész a Franciaországba való megérkezésig tart. A könyvet 1718. októberében Jeniköjben folytatja Rákóczi.

 

Sajátosságok

 

Már az sem egyszerű kérdés a vallomásoknál, hogy történetírói avagy szépirodalmi műként célszerű-e inkább erre az alkotásra tekinteni. Köpeczi Béla szerint a vallomásokra elsősorban szépirodalmi műként lehet tekinteni, melynek elsődleges célja az önelemzés. [4] Ezt látszik alátámasztani egy, a fejedelem tollából származó mondat is: "Gazdagabban kellene mindezt elbeszélnem, ha az volna szándékomban, hogy történelmet írok vagy magyarázok, nem pedig az, hogy lelkiismeretemről adjak számot".[5]

 

A történetírói szempont háttérbe kerülése magával vonja azt is, hogy az író az elbeszélést gyakran szakítja meg Istenhez intézett monológokkal, hol csupán pár sor erejéig, hol pedig oldalakon keresztül. A fejedelem ekkor "Istennel kíván társalogni, vagy hozzá fordul, válaszát várva."[6] Az események nagyrészt kronológiai sorrendben kerülnek bemutatásra, bár esetenként ezt megszakítják előre- illetve visszautalások a szöveg során.

 

A II. könyv kapcsán képet kaphatunk a fejedelem meglátásairól, véleményéről a szabadságharc jónéhány fontos mozzanatát illetően. Nem szabad azonban eltekinteni az elbeszélés retrospektív jellegétől, ami a legjobban talán akkor érződik, mikor szembeállítódik egymással a Vallomásokat megíró és a Vallomásokban szereplő Rákóczi. Mindemellett a Vallomásokban leírtak segíthetnek értelmezni a kor néhány fontosabb kérdését, akárcsak az író belső lelki világát.

 

Az önmagát elmarasztaló fejedelem

 

"Számára a politika nem nagyúri passzió volt – mint osztálya tagjai általában tartották, hanem isteni megbízatás, erkölcsi kötelesség, amt élete végéig viselnie kell, amiért minden tudását latba vetve küzdenie kell." - mondja ezt a fejedelemről Bánkúti Imre.[7] Ugyanakkor érdemes megnézni, miként nyilatkozik erről a vallomásokban maga Rákóczi.

 

Maga a Vallomások cím is arra utal, hogy a fejedelem bűnösnek érzi magát. Jól kifejeződik ez az érzés a mű első sorai közt is "...hogy emlékezéssel visszaidézve eddig eltelt életemet, sírjak annak gyalázata miatt...".[8]

 

A fejedelem önmagát elsősorban amiatt marasztalja el, hogy cselekedeit az Isten iránti áhítat és a nemzet érdeke helyett saját érdekei motiválták. Az alábbi módon fogalmazza ezt meg: "Mily távol voltam tőled, ó, legfőbb jó, én, aki cselekvéseim céljának nem téged, hanem önnönmagamat és rangom rosszul értelmezett elvét tettem meg".[9] Ezzel párhuzamosan gyakran használja a Vallomások II. könyve során Rákóczi az "önszeretet" szavat cselekedetei indítékának megjelelöse során, illetve gyakran említi hibaként azt is, hogy az Istenhez való fohászkodás és útmutatáskérés helyett világi tanácsosok szavára hallgatott.

 

A vallásosság szerepe a fejedelmi hivatásban

 

Saját hibáinak bemutatása által Rákóczi más fejedelmek számára is mintát kíván állítani: "Ezért hát, ó fejedelmek, valahányan csak olvassátok a méltatlan, bűnös fejedelemnek ezt a vallomását, tanuljátok meg: először az Istentől, és csak utána kell az emberektől tanácsot kérni, hogy elsősorban keresztényi és csak másodsorban rangotokhoz illő kötelességeteknek tegyetek eleget".[10]

 

A fejedelemnek ezen mély vallásosságából fakadó és középkori mintákra visszamenő szemlélete – mely a hatalmat Istentől eredezteti – kétségkívül egyedülálló a 18. század elején, hiszen Machiavelli Fejedelmében már szó sincs például a vallásosság szerepéről, illetve az 1738-as, Nagy Frigyes által írt Antimachiavelliben sem kap már a vallásosság olyan szerepet, mint amelyet Rákóczi művében tölt be.

 

Vallási toleranciája mellett éppen ezért az alattvalóktól is elvárta az Isten iránti hűséget, mint ahogy azt művének alábbi sorai is jól kifejezik: "Az Isten iránti hűséget kényszerítsétek ki alattvalóitokból, bármely vallásúak is legyenek, mert ha ezt megszilárdítjátok, biztosak lehettek a felől a hűség felől is, mellyel alattvalóitok nektek tartoznak".[11]

 

A szabadságharc bukása

 

A vallomások II könyvében a szabadságharc eseményei közül annak végnapjairól kapjuk a legrészeltesebb leírást. Maga a fejedelem két tényezőt emel ki, amelyek a kudarchoz vezettek: "...a pénzhiány és az általános hadvezetési tudatlanság tettek pontot a jól és merészen megkezdett, s a rézpénz forgandóságának idején élénkon folytatott ügyeinkre". [12] Említi továbbá a három évig tartó dögvészt, a fontos erősségeknek viszonylag rövid idő alatt német kézre való kerülését, illetve az ellenség által elfoglalt vármegyékből a szabadságharc ügyével szimpatizálók menekülését is.[13]

 

Fontos esemény még küzdelem végnapjaiból az orosz cártól való segítségkérés (a vele való viszonyra a későbbiekben térnék ki részletesen), illetve a Károlyi Sándorra rótt megbizatás.

  

A fejedelem és Károlyi generális nézeteltérése

 

A szabadságharc lezárulta vitatott kérdést jelentett nemcsak Rákóczi, de az utókor számára is. Kiemelném például e téren Deák Ferenc szavait: "A nemzet hálát adhatott volna Istennek, ha 1849-ben Világos helyett egy második szatmári békét köthetett volna". [14] Ennek ellenére a tárgyalások kezdetekor Rákóczi a császári oldalt képviselő Pálffy János beszédében  csupán "zagyva szóáradatot" lát, melynek keretében meglátása szerint "a szerződések német részről való megtartásának csekély biztosítéka" fogalmazódik meg csupán.[15] A fejedelem a békével szembeni alternatívaként abban bízott, hogy "Kassán és Munkácson élénk a védelem, s ha ezeket az őrhelyeket megtartjuk, a gyakran emlegetett orosz segítség megérkezése esetén nem kis reményünk maradhat arra, hogy segítünk ügyünkön és a háborún".[16]

 

Károlyi ezzel szemben jóval bizakodóbb I. József irányában, hiszen túszként is ajánlja magát a császári fél részére.[17] Már egy 1711 január végi feljegyzés is azt bizonyítja, hogy a generális már ekkor is a megbékélésre törekedett.[18] Lengyelországba való távozásakor 1711 feburárjában a fejedelem rábízza tábornokára a katonai és politikai hatalmat.[19]

 

Ekkor azonban ő már nem feltétlen híve Rákóczinak és ezt egy 1711 feburár 21-én írt level is kifejezi, melyben a fejedelem iránt való hűsége helyett kötelességtudatát és a nemzet érdekei iránt való elkötelezettségét emeli ki.[20] Egy 1711 március 8-i levélben írja ugyan a fejedelemhez, hogy "abban penig bizonyos lehet Felséged, hogy egyszer adott resolutiom szerént partikuláris békességre nem lépek s Felségedtől el nem szakadok", március 14-én mégis leteszi a hűségeskűt a császárnak.[21] 

 

Rákóczi, bár tudott Károlyi politikai elképzeléseiről, megpróbálta meggyőzni őt az európai békéig való kitartás lehetősége mellett, Károlyi pedig szintén nem akarta Rákóczival megszakítani a kapcsolatot. Emiatt  alakult ki a szabadságharc végének zavaros viszonya kettejük közt[22].

 

Az április 27 és 29 közt lezajló szatmári országgyűlés azonban már végképp nem a fejedelem elképzelései szerint alakul. Sőt, a Károlyi megöletésével megbízott követek sem teljesítették már a parancsot, a fejedelem ekkor tehát már egyértelműen nem ura a helyzetnek.[23]

 

Feltételezhetően mindketten tisztában voltak az európai viszonyokkal, Rákóczi azonban morális okokból  nem tudott azonosulni a Habsburgokkal való megbékéléssel, míg Károlyi reálpolitikusként jól átlátta ennek szükségességét.[24] Erre vezethető vissza az, amit a fejedelem a vallomásokban is ír: "Ezért mindezt annak rendje s módja szerint végiggondolva hajlandó voltam Károlyi fölmentésére" .[25]  Mindemellett a fejedelem csalódását fejezi ki generálisa tevékenységével kapcsolatban és hozzájárul annak az árulóképnek a létrejöttéhez, mely Károlyit illetően mind a mai napig létezik.

 

Rákóczi és a külpolitika: A francia király, az orosz cár és Sienawska hercegnő

 

Rákóczi Ferenc a vallomások alapján reálisan tudta értékelni a korabeli európa politikai és hadi eseményeit, eltekintve talán az orosz segítségbe vetett bizalmától. A spanyol örökösö dési háború viszonyairól azonbak kétségkívül reális képpel rendelkezett, ezt bizonyítja az is, hogy kritikával kezeli XIV. Lajos egyik levelét is: "...mégis tudtam, hogy katonai ereje nincs olyan helyzetben, amilyenre a császár sakkbantartásához szükség lett volna".[26] Ugyanezt támasztja alá művének a geertruidenbergi béketanácskozásra utaló részlete.[27] A Napkirályra mindemellett hű szövetségként és uralkodói példaképként tekintett a fejedelem. Ennek megfelelően a XIV. Lajosról alkotott jellemzése nem nélkülöző a részrehajlást sem, "jámbornak, jóságosnak, igazságosnak, bölcsnek...a hízelgéstől és dícsérettől viszolygónak" írja le.[28] Ez a kép nehezen összeegyeztethető az agresszív külpolitikát folytató és Versaillesban rendkívül költséges udvartartést működtető XIV. Lajossal.

 

A Napkirály a Spanyol örökösödési háborút lezáró béketárgyalások során megígéri ugyan, hogy képviseli Rákóczi érdekeit, azonban erre végül a valóságban nem kerülhetett sor .[29]

 

A korábbiakban már említettem a fejedelemnek az orosz segítségnyújtásba vetett bizalmát. Egy, a fejedelemtípusokat számbavevő leírás során is feltételezhetően Nagy Pétert veszi mintául, ez az ideális fejedelem ugyanis "Mindent tudni akar, mindenkit meghallgat, megvizsgálja a legapróbb dolgokat...mesteremberként dolgozik, bejárja a külföldi tartományokat, saját tartományait rendben összefogja. Meghonosítja a külföldi szokásokat".[30]

 

Amennyiben az előbbi leírás az orosz cárról vesz mintát, úgy a fejedelem a későbbiekben merőben más fényből világítja meg az uralkodót: "Másrésztől viszont jobban kellett bíznom a francia király ígéreteiben, mint a cáréban, akinek cselekvésmódja, életvitele, erkölcsei és szokásai szerfölött ellenemre voltak".[31] A szabadságharc bukását követően egyre inkább csökken a segítségnyújtásba vetett hit, bár Rákóczi igyekszik közvetíteteni az oroszok és az oszmánok közt is a béke ügyéért.[32]

 

A Sienawska hercegnővel folytatott viszonyt illetően is érdemes megnéznünk, mit ír a fejedelem: "Előre látván, hogy nem időzhetek tovább Lengyelországban, ama politikai elképzeléseim is halványulni kezdtek, melyek miatt a viszonyt fönntartottam".[33] Ez alátámasztja azt a feltételezést, mely szerint a politikai érdek sarkallta Rákóczit a kapcsolat fenntartására, a hercegnő ugyanis hathatósan tudta képviselni szeretője érdekeit a lengyel arisztokrácia körében.[34]

 

A franciaországi emigráció

 

Művének Jeniköjben keletkezett részében Rákóczi részletes leírást készít a Lengyelországból Franciaországba való áthajózásról, illetve az itteni arisztokrácia körében eltöltött időről is. Elbeszélése szerint a király jóindulattal viseltetett iránta, oly mértékben, hogy vadászatain idővel "tetszése szerint" jelenhetett meg.[35] Ez is azt támasztja alá, hogy "Sáros grófja" (ahogy önmagát megnevezte emigrációja során) mennyire otthonosan mozgott a francia arisztokrácia köreiben. Részletesen leírja azt a két hölgyet is, akik felébresztették érzelmeit franciaországi tartózkodása során és akiknek igyekezett elnyerni kegyeit.[36]

 

XIV. Lajos halálakor érdekes az udvaroncok reakciójának megjelenítése: "...egyesek sírnak, mások nevetnek, emezek szervezkednek, amazok terveket szőnek"[37] A királyi udvarból való távozáshoz az vezetett, hogy a fejedelem megundorodott ettől a légkörtől "a királyi végrendelkezéseinek kihirdetése és gyökeres kiforgatása", a legbölcsebb király rendelkezéseinek kiforgatása miatt.[38] Kiábrándul abból, XIV. Lajos halála után "a hercegek az egységet csupán a király rendelkezéseinek megváltoztatására fordították".[39]

 

Az írói szándék

 

Mi lehetett Rákóczi Ferenc szándéka a vallomások megalkotása által? Csupán lelkiismereti okok miatt alkotta meg művét, vagy akart-e valamit tanítani olvasói számára? Feltételezhetően mindkét szándék megvolt a száműzőtt fejedelemben és ez vonta magával az írás tárgyának gyakori változását is művén belül. Lezárásképp egy, az Emlékiratokból vett idézetet szeretnék felhozni ennek a kettősségnek alátámasztására:

 

"Az emberek Vallomásaimból megtudják majd, milyen indító okok hajtottak a szereplésre; ebből a könyvből megismerik azt, amit tettem. Nem kívánok semmi egyebet, minthogy Vallomásaimat         olvasva felismerjék, hogy bűnös vagyok, Te pedig inkább irgalommal, mint igazsággal telt Isten, gyöngéd apa, én pedig tékozló fiú".[40]

 

Felhasznált Irodalom

 

Hopp 1979: II. Rákóczi Ferenc: Vallomások, szerk. Hopp Lajos, ford. Szepesi Erika, Vas István. Budapest, Szépirodalmi Könyvkiadó, 1979.

Keller 1926: Keller Imre: II. Rákóczi Ferenc és a nők: regényes históriák a fejedelem korából. Kassa, Kassai Újság Kvny. 1926.

Kovács 2004: Kovács Ágnes: Rákóczi és Károlyi. In: Pro Patria : tanulmányok, szerk. Kujbusné Mecsei Éva (p. 41-52.). Nyíregyháza, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár, 2004.

Köpeczi 1991: Köpeczi Béla: A Bujdosó Rákóczi. Budapest, Akadémiai Kiadó, 1991.

Magyari 2002: Magyari András:  A Rákóczi-szabadságharc főbb politikai és katonai problémái 1710-1711-ben. In: Évek az ezerszázból: kortárs erdélyi történészek, szerk. Dávid Gyula, Veress Zoltán (p. 162-171.). Stockholm, Erdélyi Könyv Egylet, 2002.

Mezey 1982: Mezey Barna: II. Rákóczi Ferenc állampolitikai elképzelései. In: A magyar politikai és jogi gondolkodás történetéből, XVII-XIX. század, szerk. Kovács Kálmán (p. 87-102.). Budapest, ELTE, 1982.

Szabó 1943: Szabó Adorján: Az Istent kereső Rákóczi. Kassa, Wiko Ny., 1943.

Tamási 2007: Tamási Zsolt: II. Rákóczi Ferenc vallásossága. In: Évfordulós tanácskozások: 2007, szerk. Muzsnay Árpád (p. 126-143.). Szatmárnémeti, EMKE Partiumi Aleknöksége, 2007.



[1]      Tamási 2007, 141.p.

[2]      Hopp 1979, 420.p.

[3]      Szabó 1943, 13.p.

[4]      Köpeczi 1991, 501.p.

[5]      Hopp 1979, 470.p.

[6]      Köpeczi 1991, 502.p.

[7]      Mezey 1982, 87.p.

[8]      Hopp 1979, 419.p.

[9]      Hopp 1979, 421.p.

[10]    Hopp 1979, 423.p.

[11]    Hopp 1979, 434.p.

[12]    Hopp 1979, 444.p.

[13]    Hopp 1979, 444-445.p.

[14]    Magyari 2002, 162.p.

[15]    Hopp 1979, 448.p.

[16]    Hopp 1979, 452.p.

[17]    Hopp 1979, 448.p.

[18]    Kovács 2004. 42.p.

[19]    Hopp 1979, 455.p.

[20]    Kovács 2004, 45.p.

[21]    Magyari 2002, 167.p.

[22]    Magyari 2002, 168.p.

[23]    Hopp 1979, 460.p.

[24]    Kovács 2004. 50.p.

[25]    Hopp 1979, 458.p.

[26]    Hopp 1979, 449.p.

[27]    Hopp 1979, 459.p.

[28]    Hopp 1979, 546.p.

[29]    Hopp 1979, 556-557.p.

[30]    Hopp 1979, 472.p.

[31]    Hopp 1979, 494.p.

[32]    Hopp 1979, 467.p.

[33]    Hopp 1979, 479.p.

[34]    Keller 1926, 39.p.

[35]    Hopp 1979, 518.p.

[36]    Hopp 1979, 520-521.p.

[37]    Hopp 1979, 541.p.

[38]    Hopp 1979, 542.p.

[39]    Hopp 1979, 548.p.

[40]    Köpeczi 1991, 503.p.




Amíg az oldal tulajdonosa nem helyez el itt tartalmat, addig a mai napi leglátogatottabb oldalak listája jelenik meg!

KIEMELT, REKLÁMMENTES OLDALAK

1. Háztartásigép Szakszerviz

► Indesit, Ariston, Gorenje, Samsung, Whirlpool, Candy, Siemens, Bosch, Zanussi, Electrolux, Szakszerviz. MOSÓGÉP - MOSOGATÓGÉP - SZÁRÍTÓGÉP - VILLANY TŰZHELY - FŐZŐLAP javitás. Elérhetőségeink: 0612420618, 0612746042, 06308944199

szervizkozpont.hupont.hu

2. Seravilla Balaton -Balatonmáriafürdő

► Ahol a stílus és a kényelem tökéletes összhangban találkozik.

seravilla.hupont.hu

3. SATVEDA

► IGAZTUDÁS

sadvidya.hupont.hu

4. Szervezetfejlesztés Mesterfokon!

► Kasza Tamás összesen 25 éve a szervezetfejlesztés területén mozog. Új könyve több mint ezer vállalkozót segített, hogy megértsék a szervezetfejlesztés sorrendjét, és pontos alkalmazását.

szervezetfejlesztes.hupont.hu

5. Okos kenéstechnológia nem csak autósoknak

► Metabond motorolajok, súrlódás csökkentő olajadalékok, hi-tech üzemanyag adalékok

surlodasmentes.hupont.hu

6. Sztárok Oldalai

► Miley Cyrus, Hannah Montana, Justin Bieber, Avril Lavigne, Selena Gomez, Hilary Duff, Beyonce, Shakira, Leonardo Dicaprio, H2O Sellőmesék, Ashley Tisdale, Demi Lovato

sztar-oldalak.hupont.hu

LEGLÁTOGATOTTABB OLDALAK (MAI).

HuPont hirdetési rendszer

1. GLUTÉNMENTES ÖVEZET

► Hogyan fogyhatsz 50 felett gluténmentes diétával?

glutenmentesreceptek.hupont.hu

2. Egyedi konyhabútor készítés Budapesten +36 70 243 9439

► Egyedi konyhabútor készítést vállal Budapesten Fogas Zoltán asztalos mester +36 70 243 9439. Akció: modern konyhabútor, elemes konyhaszekrény

egyedikonyhabutorkeszites.hupont.hu

3. Ágyi poloska irtás Budapest +36 70 415 6666

► Ágyi poloska irtása Budapest területén, garancia az irtásra, akár 24 órán belüli kiérkezéssel, környezetkímélő szerekkel +36 70 415 6666.

agyipoloskairtasbudapest.hupont.hu

4. Miley Cyrus:)

► Ez az oldal a lány tiniknek szól és azoknak,akik imádják Mileyt!Ezen az oldalon megismerhetet Mileyt és megtudhatsz róla olyan dolgokat,amit még eddig nem tudtál!Az oldalon több tini sztárról is olvashatsz,de Miley a fő!Nézzétek meg a "FRISS" menüt!

crazyladys.hupont.hu

5. Korrupció az igazsászolgáltatásban

► Törvénysértések sorozatban! A törvénysértés lenne a főszabály?Lehet, hogy bírósági diktatúra van? Tekintélyelv, avagy mi lehet mögötte? Választottbírók és állami bírók segítségévelel elcsalt milliárdok. Haveri kapcsolatok? Vagy mi van itt?

korrupcio.hupont.hu

6. Hács története

► Író - szerkesztő: Kubik György

hacstortenete.hupont.hu

7. Varga Géza: A székely rovásírás

► Nemzeti írásunk teljesebb leírásának vázlata

szekely-rovasiras.hupont.hu

8. **Sziszi OldalaƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ*ami mindennel fogizik

► mindennel!AZ OLDAL MÉG SZERKESZTÉS ALATT ÁLL!!!!Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ( a másik két oldalunk:selcsi-fan.mindenkilapja.hu,ls a másik meg:classschool.qwqw.hu,és ha olyan feliratú dolgot látsz akkor ne hidd azt hogy loptam,mert én csináltam azokat is!!!

mindenfelestar.hupont.hu

9. Autódiagnosztika Budapest kiszállással 06 70 352 1562

► Olcsó autódiagnosztika Budapest kiszállással akár azonnal, hibakód olvasás és törlés 06 70 352 1562

autodiagnosztikabudapest.hupont.hu

10. MAGYAR ÁLLLAM VASUTAK

► AKIT MEGCSAPOTT A MOZDONY FÜSTJE:) És persze azoknak is akik a vasútnál dolgoznak:)

vasutas.hupont.hu

11. Isten hozta a Gyimesbükki Római Katolikus Plébánia honlapján

► Welcome to Gyimesbükk Roman Catholic presbytery website

gyimesiplebania.hupont.hu

12. MaTi-CaR ALKATRÉSZEK ELÉRHETŐ ÁRON MISKOLCON....

► Új, utángyártott, és gyári alkatrészek elérhető áron Miskolcon. Minden autótípushoz: ALFA/AUDI/BMW/CITROEN/CHEVROLET/DAEWOO/FIAT/FORD/HONDA/KIA/LANCIA/LEXUS/MAZDA/MITSUBISHI/NISSAN/PEUGEOT/RENAULT/SAAB/SEAT/SKODA/VW alkatrészek elérhető áron..

alkatreszekmindenautohoz.hupont.hu

13. Divat, sztárok, idézetek, ruhák és minden ami kell *-*

► Sztárok ,divat,Legjobb zenék, kedvenc előadók, legmenőbb cuccok különleges eseményekre és sulis dolgok-cuccok szünetekre...Csak itt és csak most... :) Mert ide érdemes benézni <3 És lécci mindenki lájkolja a Facebookos oldalunkat íme: https://www.fac

iszaszi.hupont.hu

14. Genealógia Kolthay

► Genealógiai tanulmányok és adattár

genealogiakolthay.hupont.hu

15. PRO-SPORT

► Bács-Kun Sport - Bácsalmás, Kunbaja és környéke sportja - folytatás: 2011./XVI. évfolyam Labdarúgás, Kézilabda, Asztalitenisz, Cselgáncs, Diáksport, BSC 1913-2013.

pro-sport.hupont.hu

16. A HAZA NEM ELADÓ MOZGALOM PÁRT

► Győzni fogunk, mert olyan elképzelést képviselünk, amely egy közös céllá alakul át, ezért elpusztíthatatlan, valamint visszaadja az emberek önbecsülését, magabiztosságát és az önmegvalósítás reményét, társadalmi osztályoktól függetlenül. Kásler Árpád

ahazanemeladomozgalom.hupont.hu

17. Az ember a kutya legjobb barátja!;)

► itt mindent megtudhatsz a kutyákról! Megtalálható a-tól z-ig minden kutyafajta!És még mielőtt elkattintanál legalább nézz körül nem lesz tőle semmi bajod!Figyelem! Az oldal még szerkeztés alatt van!

kutyusfanclub.hupont.hu

18. EUGEN

► A TISZAMENTE KULTÚRÁLIS, KÖZÉRDEKŰ MONITORA - Kulturni, javni monitor Potiskog regiona

eugen.hupont.hu

19. Érmihályfalvi helytörténet

► Ismerje meg Érmihályfalvát és környékét Kovács Rozália - Gyöngyi helytörténész bemutatásában

helytortenet.hupont.hu

20. Margaréta virágüzlet

► Nincs tökéletes virág, mert minden virág tökéletes.

margaretavirag.hupont.hu

21. Bojti Judit

► Színész- Táncművész- Koreográfus

bojti-judit.hupont.hu

22. Versek, Idézetek,Könyv-, Film-, Zene-ajánló.

► Ezen a honlapon verseket és idézeteket láthattok. Ezen felül még könyv, film és zeneajánlókat is láthattok.

idezzetek-versek.hupont.hu

23. idézєтєк.: )*

► Üdvözöllek a blogomon, itt rengeteg idézetet viccet, képeket, csajos dolgokat találhattok! :) Próbálom mindennap frissíteni. :') és ne felejtsétek el likeolni az fb-s oldimat se: @+[173189136103437:O] '+' nélkül! (;

fancsidezetek.hupont.hu

24. A mi oldalunk......=][=..

► Sya....Ezen az oldalon megtalálhatsz pl.Hangulatjeleke,t...és Playboy-t, IQ kérdéseket, Találós kérdéseket, Csillogó nevek,Csilogó feliratok és egy s másdolgot.Remélem tetszik és máskor is benézel. Jó szórakozást! Na sya puxXx.(KL).

jelekandviccek.hupont.hu

25. Kasza Tamás Magyarországon először határozta meg a LEZÁRÁS jelentését.

► Ha már minden rendben a cégeddel: van egy jó terméked, szolgáltatásod; terveztél, szerveztél, marketingelsz, hiába, ha nem tudsz lezárni. A lezárás az, amin elbukhatsz.

lezaras.hupont.hu

26. Közelről a kineziológiáról

► Plusz információk, ismeretek a kineziológiai oldáshoz ...

kinezem.hupont.hu

27. Szerelmes Versek Viccek, képeslapok és sok más, Honlapkészités hozával

► valakianna gyere nézbe hozám megtalálod Szerelmes ,verset ,képeslapot.

valakianna.hupont.hu

28. Hangulatos lakodalom - Bugár Gergely Nagyvőfély

► "Mert kell hogy valaki irányítsa a történéseket."

hangulatoslakodalom.hupont.hu

29. Állatvilág!!!!!!

► Sziasztok!!Ez az oldal inkább az ÁLLATOKRÓL szól!!És sok más érdekes dologról!!

sebi-gt.hupont.hu

30. ROMANTINKA MINDHAHÁLIG

► “Csak kétféleképpen élheted az életed.Vagy abban hiszel, hogy a világon semmi sem varázslat,vagy abban, hogy a világon minden varázslat." (Albert Einstein)

romatika-mindhalalig.hupont.hu

31. RE - FLEXI - OK

► "Ágyúval verébre?!"

reflexiok.hupont.hu

32. SZENYE

► Szervátültetettek Nyugat-magyarországi Sport, Rehabilitációs, Kulturális és Érdekvédelmi Egyesülete

szenye.hupont.hu

33. Józsa Gyógypont Mátészalkán EGYEDÜLÁLLÓ természetgyógyászati módszer.

► Minden állapotfelmérés, tartalmaz egy INGYEN kezelést ! Nyitvatartás: Hétfőtől- Péntekig 8h-20h; Tel: 06-20-917-28-33

jozsagyogypont.hupont.hu

34. Angyali menedék

► Angyali vezetés a megfáradt és beteg lelkeknek

archangelgabriel.hupont.hu

35. HOKÉV horgászbotok és egyebek...

► HOKÉV horgászbotok képekkel, horgászbotok felújítása - részletes, fényképes leírással, horgászorsók a '70-es, '80-as évekből, régi horgászorsók felújítása, karbantartása

hokevhorgaszbotok.hupont.hu

36. Józsa "Solverus" István: Írá-Sock III., avagy "Úton a Biztos Pont felé"

► Tisztelt Olvasó! Íme, a 3. kötet... amiről az jut eszembe, kicsit olyan, mint egy együttes 3. zenei albuma: nehéz mit kezdeni vele. Már nem a régi hang, bár emlékeztet az előzőekre, ugyanakkor valami új horizont felé fordul. Folytatás, és újrakezdés.

solverus-versek-iii.hupont.hu

37. Nekünk is ki jár egy kis szórakozás:)

► Minden mi:japán,msn,sport,100 féle képek stb...(fejlesztés alatt)

lillaoldala.hupont.hu

38. Szekeres és Társa Kft

► Mezőgazdasági gépek, traktor alkatrészek kiskereskedelme. Használt mezőgazdasági gépek, kiegészítők és egyéb felszerelések kereskedelme.

szekereskft.hupont.hu

39. Köszöntelek a "Szín-varázs" honlapon

► Kastély-túrák - romkastélyok és a természet különlegességei.

szin-varazs.hupont.hu

40. Filmek,sztárok neked!<3

► Tudj meg mindent kedvenc filmedről sztárodról és kedvenceidről!!!

mkittib.hupont.hu

41. Minden ami lakásfelújítás, szobafestés, burkolás, kisebb nagyobb munkára.

► Minden ami lakásfelújítással kapcsolatos, kisebb nagyobb munkálatokra, olcsón és gyorsan. Budapest egész területén. Szinte azonnali kezdéssel vállaljuk lakások, házak, panelok, irodák teljes körű felújítását. Ingyenes felmérés, 5 év garancia.

epiteszek.hupont.hu

42. Jóban Rosszban

► Minden itt van, amit a szereplőkről tudni lehet. Természetesen hírek és további érdekességek is találhatók a honlapon.

jobanrosszban-love.hupont.hu

43. ¤¤ WINALITE ¤¤ - Anionos termékek

► Egyedülálló anionos termékek a szépségért és egészségért

winaliteanionostermekek.hupont.hu

44. Újtelepi Móra Ferenc Általános Iskola Informatika modulja

► -

morainfo.hupont.hu

45. Üdvözölek honlapomon!

► Mi mindennel foglalkozonk! És most nektek köszönhetően már több, mint 14000 olvasónk van. Köszönjük. Új játékok.

tamaslapja.hupont.hu

46. Vezetői szándék tréning - KASZA TAMÁSTÓL

► Ügyfeleim a képzés után azt érezték, hogy akaratuk teljesül. El tudnak végeztetni feladatokat.

nemszamit.hupont.hu

47. Szabó Ilona

► Ónod

onodialtalanosiskola.hupont.hu

48. Sztárok,sztorik,életrajzok,üziik(: halii.

► rendszeresen látogassátok az oldalt.mert folyamatosan frissül ;)

sztarokamindenem.hupont.hu

49. Könyvelés, Bérszámfejtés

► Kapcsolat:Tóth Zoltánné Debrecen, István út 23. Tel.: 20/2830-187 betanaudit@gmail.com

konyvelesde.hupont.hu

50. TÖMLŐ – GUMITÖMLŐ – IPARI TÖMLŐ- VASÚTI LÉGFÉKTÖMLŐ

► Az ipari tömlőket alapvetően az általunk szállított közeg (víz, levegő, olaj, vegyszer, gőz, gáz, stb.), illetve alkalmazási módjuk (szívó, nyomó, szívó-nyomó) szerint kategorizáljuk.

gumi-tomlo-iparitomlo.hupont.hu

51. CENTRUM GUMISZERVIZ KÖRMEND AKCIÓS GUMIK.

► Új nyári gumik /Trcmax -Kumho/- használt nyári gumik, új téli gumik, téli gumik. SZUPER ÁRAS ÚJ NYÁRI GUMIK.

centrumgumiszervizkormend.hupont.hu

52. Cours d'anglais en ligne, simples et compréhensibles

► Tous niveaux

anglaisenligne.hupont.hu

53. Kutya leírások:)

► Sok-sok kép kutyákról:)

dogskutyak.hupont.hu

54. Széki Kapusi István hivatalos honlapja

► Erdély, a Mezőség, szülőfalum Szék. Varázslatos mesevilág, ma is élő hagyományok kifogyhatatlan forrása, drága szülőföldem.

kapusi.hupont.hu

55. Nemesrempehollósi Bambuszkert

► Bambuszok minden mennyiségben! Képek,leírások,eladó bambuszok.

bambuszkert.hupont.hu

56. Ciccline

► Minden ami macska!

ciccline.hupont.hu

57. Német óriás nyulaim

► Köszöntelek az oldalamon, kellemes időtöltést.

nemetoriasnyulaim.hupont.hu

58. Akác deszka,palló nevelő és szőlő karó

► Fűrészipari rönkökből válogatva készítünk megrendelésre magán személyek és viszont eladók számára minőségi akác deszkákat pallókat karókat.Maximális hosszúság 3m vastagság 1,5cm-től 10cm-ig a deszkák pallók átlagos szélessége 20-25cm.

akacdeszka.hupont.hu

59. Tóth György Strasszer galamb tenyésztő

► Mindekit szeretettel üdvözlök a honlapmon,én a strasszer galamb tenyésztésével fogalkozom,azon belül a sárga és a vörös színnel.Remélem mindenkinek tetszeni fog a honlapom.Kellemes böngészést!

strasszergalambok.hupont.hu

60. FAZEKASHÁZ HOLLÓKŐ

► A művészetté lett mesterség

fazekashaz.hupont.hu

61. ÁGNES APARTMAN

► Közvetlen vízparti szálláshely Balatonbogláron, ingyenes parkolóval, az udvarból nyíló szabadstranddal, klimatizált hálóterekkel. A teraszról és a lakóterekből látható balatoni panorámával

apartmanagnes.hupont.hu

62. Kenyeres Gábor agancs és csontfaragó

► Èlethü faragások készítése,precízen és gyorsan!Az Ön elképzelései szerint is,egyéni méretekkel és kompozícióval!

agancsfaragas.hupont.hu

63. Fregoli szerelő gyors szerviz Bp.,Pest megye +36209884170

► Miért kerülgetné a szobában száradó ruhákat, amikor a szomszédai már régen mennyezetre szerelt fregolit használnak ? Önnél is kényelmesen elfér a fürdőkád felett kiteregetett friss mosás! Szereltessen fel új ruhaszárítót, vagy javítassa meg a régit !

fregoliszerelo.hupont.hu

64. Ingatlanpiacról minden (elemzések, stratégiák, országosan és Budapestről)

► ingatlan, ingatlanvásárlás, ingatlaneladás, ingatlanpiaci elemzés, CSOK-os eladó budapesti ingatlanok, CSOK-os eladó Budapest környéki ingatlanok

ingatlanpiaci-elemzo.hupont.hu

65. Karcagi Kunlovarda - Lovas programok - Vendéglátás - Pihenés

► Lovas programok, lovasoktatás, lovaskocsikázás, relaxációs lovaglás, csikós bemutató hangulatos családi környezetben

kunlovarda.hupont.hu

66. Horváth Kárpit Dombóvár

► Ülőgarnitúrák,francia ágyak,heverők,antik garnitúrák,áthúzása ,javítása, rövid határidővel,széles szövetválasztékkal, kedvező áron.

karpitos-dombovar.hupont.hu

67. Gyertek a dalmushonlapja.hupont.hu-ra (De gyorsan)

► gyertek most:)) mindent megtaláltok:D

dalmushonlapja.hupont.hu

68. Nem Mindenki oldala! :D

► Képek,Pixelek,optikai csalódások,Sztárok

mindenamirajz.hupont.hu

69. Похудей сам-299 диет.

► Любой успех или неудача- решаться в голове, так что концентрацию сосредоточь на то, что хочешь достичь,а не на то-от чего хотелось-бы избавиться!

pohudajka.hupont.hu

70. Vízzel a közös jövőnkért

► " A Múlt már elmúlt.. A Jelen egy múló pillanat,,, A Jövő rajtunk múlik!!..."

vizbonto.hupont.hu

71. Barbi oldala

► Hali! Itt találhatsz Selenát,Lady Gagát,nah és persze Mileyt!

barbioldala.hupont.hu

72. Csak egy mondat, minden egyes nap!

► Íme! Történetek, melyek naponta csak egy mondattal bővülnek! Valamint grátisz: Megmagyarázások(k)!

csak-egy-oldal.hupont.hu

73. kút kútfúrás Szolnok, kútfúrás Csongrád, kútfúrás Békés, kútfúró

► Kútfúrást vállalunk: Szolnok megye, Csongrád megye, Békés megye területén.

kutfuromester.hupont.hu

74. Terepjárók-4x4-Off-road cars- Geländewagen-Véhicules tout-terrain

► Típusismertető a világ leghíresebb, sorozatban gyártott terepjáró legendáiról. Hiteles, nem részrehajló, a terepezők szempontjából lényeges adatokkal.

off-road-cars.hupont.hu

75. Mesenaptár

► lapindulás 2010.05.25.

mesenaptar.hupont.hu

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 336
Heti: 1 175
Havi: 3 727
Össz.: 677 007

Látogatottság növelés
Oldal: Bereznay István: II. Rákóczi Ferenc - Vallomások, II. könyv
Szapolyai János erdélyi vajda, magyar király (1526-1540) - © 2008 - 2026 - szapolyai.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »