Pásztor Zsófia: Egy lengyel diplomata és két tárgyalás Sztambulban
(ELTE-BTK, Kézirat, 2013 decembere)
Bevezetés
A dolgozatom címe, mint fentebb olvasható, nem jelöli meg teljesen pontosan, hogy miről is fog szólni, ezért kötelességemnek tartom, hogy a bevezetőmben pontosítsam, miről is lehet majd olvasni. A jelen írásomban az 1527-1528 fordulóján, illetve 1528. év nyarán végbement sztambuli tárgyalásokat elemzem, illetve mutatom be. Azért többes számban beszélek, mert valójában ekkor két tárgyalás folyt az Oszmán Birodalom központjában. Az egyik tárgyalást Szapolyai János követeként Hieronym Łaski folytatta, míg a másik tárgyalás résztvevői Habsburg Ferdinánd követei voltak, név szerint Habardanecz János és Sigmund Weichselberger. Ezenkívül a dolgozatom elején bemutatom, hogy az adott korszakban milyen diplomáciai szokások éltek, illetve, hogy ezen időszakban mi változott. Ezt azért tartom szükségesnek kifejteni, mert úgy gondolom, hozzásegít a téma részletesebb bemutatásához, illetve ezen információk segítségével könnyebben megérthetjük egy-egy apró dolog jelentését, fontosságát is. Ezután ismertetem a tárgyalások egyik legfontosabb, és talán legérdekesebb résztvevőjét, Hieronim Łaskit. Az ő bemutatása után, már valóban a tárgyalásokról írok, és párhuzamosan mutatom be őket, így hangsúlyozva a két tárgyalás különbözőségét.
![]()
(Hieronim Łaski aláírása)
Diplomáciai szokások a 16. században
Elöljáróban fontosnak tartom megemlíteni, hogy az általam tárgyalt korszak elején kezdtek el kialakulni az állandó követségek a kontinensen. Ennek egyik legfőbb oka, hogy egyre több időt kellett a követeknek külföldön tölteniük, ezért a követségek tagjai közül egyre-másra elkezdtek kimaradozni a világi és az egyházi előkelők, mivel az ő jelenlétükre, munkájukra, illetve ismereteikre otthon, a saját országukban volt szükség.
A követeknek nem volt egyszerű dolguk, nagyon sok előírásnak kellett megfelelniük, nem lehetett akárki küldött. Fontos volt a bátorság, sőt a vakmerőség is a javukra válhatott, mivel ebben az időszakban a követeknek rendszeresen háborús területeken, ellenséges országokon kellett áthaladniuk. Szintén előnyt jelentett a latin nyelv, illetve a célország nyelvének az ismerete. Ezenkívül szükséges volt, hogy a küldött az általános műveltség terén is kiemelkedjen, ez azt jelenti, hogy elengedhetetlen volt a humanizmus, a reformáció és az udvari etikett ismerete. Mindezek alapján az uralkodók maguk választották a követeiket. A választásnál az elsődleges szempont a követ iránti teljes bizalom volt, mely azt jelenti, hogy nem volt feltétel, hogy a kiválasztott küldött az uralkodó alattvalója legyen.[1]
Diplomáciai szokások Sztambulban
A szultánnak nem voltak állandó követségei, sőt alkalmi követségeket is csak ritkán indított, mert úgy gondolták, hogy csak a szultánnak van joga ahhoz, hogy békét adjon, emiatt minden nála alacsonyabb fejedelemnek hódolattal kell kérnie ezt az ajándékot, természetesen olyan feltételekkel amilyeket a szultán helyesnek tart. A Porta ragaszkodott ahhoz, hogy az érdemi tárgyalások Sztambulban történjenek, ezért az európai hatalmaknak megfelelő felhatalmazással bíró követeket kellet küldeniük a szultánhoz.
A sztambuli tárgyalásoknak egy kialakult menete volt, melyet szintén bemutatok, mert ez segít megérteni, hogy miért úgy folytak azok a bizonyos tárgyalások 1527-1528 fordulóján. A követet érkezése után egy-két nappal a szultáni tanácsban fogadták, ahol általában az uralkodó is jelen volt. Ekkor a követnek meg kellett csókolni a szultán ruhaszegélyét, esetleg a kezét, minderre azért volt szükség, hogy alázatát kifejezze. Ezután a követ előadta, hogy mi célból érkezett, a szultán meghallgatta, esetleg válaszolt neki. Ezután a követet elvezették. A további megbeszéléseket a pasák folytatták a küldöttel. Azonban Szülejmán hatalomra kerülése után ezen tárgyalások menete is megváltozott némileg. A szultán trónra lépése után egyre jobban elzárkózott a külvilágtól. Érdemben többé nem tárgyalt a követekkel, nem szólalt meg, olykor pedig csak egy fülkéből hallgatta, miként is folynak a tárgyalások.[2]
Hieronym Łaski
Úgy gondolom, hogy a témám kifejtéséhez hozzátartozik, hogy bemutassam a már általam emlegetett Hieronym Łaskit. Azért is tartom érdemesnek a bemutatását, mert egy érdekes személyiség és az élete is igen izgalmas volt.
Łaski egy előkelő lengyel családban született 1496-ban. A nagybátyjának köszönhető a család felemelkedése, aki gnieznói érseki rangig jutott el. Łaski az érseki udvarban ismerkedett meg a politikával, majd Rómában illetve Bolognában tanult. 1517-ben úgynevezett lovagi peregrinációra[3] indult, mely a korban tehetős körökben igen népszerű volt egész Európában, hazánkban is. Ennek keretein belül járt Franciaországban, Angliában, Hispániában és Portugáliában is. Mikor hazatért, már beszélt latinul, olaszul, németül és franciául is. Ezután kapta első diplomáciai küldetését Zsigmond lengyel király felhatalmazottjaként. 1520-ban Zsigmond V. Károlyhoz és I. Ferenchez küldi, de csak az előbbihez jut el Brüsszelbe. Ezen az útján ismerkedik meg Erasmusszal, és a hazafelé vezető út közben fordul meg először Magyarországon. Első jelentős diplomáciai küldetésén szövetséget kellett kötnie I. Ferenccel, 1524-ben. Łaski ekkor sikerrel járt, és a régóta tervezett lengyel-francia szövetség megköttetett. A mohácsi csata idején, a naplója szerint, Magyarországon tartózkodott. Valószínűleg ekkor gyümölcsöző ismeretségeket kötött, és emiatt hívatta magához Szapolyai János 1527-ben. Ekkor lett a lengyel követből magyar diplomata. Első feladatát már 1527 tavaszán megkapta, ez egy francia-angol út volt, melynek lényege, hogy segítséget kérjen Szapolyai nevében I. Ferenctől illetve VIII. Henriktől. Az úton életét kockáztatta, mivel ellenséges Habsburg területeken kellett áthaladnia (itt kiviláglik miért fontos, hogy egy követ bátor legyen), ám az utazás sajnos nem járt sikerrel.
(Jan Łaski, gnieznói érsek, Hieronym nagybátyja)
Hazatérte után néhány héttel meg is kapta újabb feladatát, mely a mi szempontunkból igen fontos: 1527. okt. 18-án vágott neki Sztambulnak, hogy tárgyalást folytasson a török szultánnal. Vakmerőségéről árulkodik, hogy útközben Trigovistéből a saját nevében hadat üzent Ferdinándnak. Hazatérte után János király bőségesen megjutalmazta, szepesi örökös főispánnak nevezte ki, és megkapta Dunajec és Kézsmárk várait. Később az erdélyi vajda címet is megszerezte, jóllehet sohasem járt Erdélyben. Több követségben részt vett még Szapolyai oldalán, hűségesen szolgálta urát, de már 1529-től titkos kapcsolatot tartott fenn a Habsburgokkal. Ezenkívül az időközben Magyarország kormányzójává kinevezett Lodovico-Alvise Gritti bizalmasa lett, ám Gritti bukása majdnem a halálát hozta, csupán lengyel-török közbenjárásra sikerült megmenteni a kivégzéstől. Egy évvel később, 1535-ben szabadon engedték hűségesküvel, de ő egyből átállt Ferdinándhoz. Ferdinánd követeként több országban járt, de sok helyen már nem hittek neki a köpönyegforgató magatartása miatt. Végül 1540-ben Sztambulban a szultán elfogta, 1541-ben Budán elengedte, de ezután nem sokkal meghalt a lengyel követből magyar diplomatán át Habsburg küldötté lett Hieronym Łaski.[4]
A sztambuli tárgyalások
Mint már a bevezetőben írtam, Sztambulban 1527-1528-ban két tárgyalás zajlott egyidejűleg. Az egyik tárgyalást Hieronym Łaski kezdeményezte Szapolyai János magyar király követeként. Az ő jelentéséről nem tudunk sokat, vagy ő írta saját kezűleg, vagy egy írnoknak diktálta le a szöveget, mely János király számára készülhetett 1528-ban. A másik tárgyalás résztvevői a törökök mellett Habsburg Ferdinánd ellenkirály követei, vitézlő Szalatnoki Habardanecz János és Sigmund Weichselberger. Az ő jelentésükről azt tudjuk, hogy Habardanecz élőszóban számolt be Ferdinándnak a portai tárgyalásokról, és ezt Ferdinánd titkára foglalta írásba. A két elbeszélés sokban különbözik, míg Łaski részletezőbb, olykor szószátyár, addig Habardanecz jelentése meglehetősen szikár.
Hieronym Łaski azt az utasítást kapta Szapolyai Jánostól, hogy kössön szövetséget Magyarország és az Oszmán Birodalom között, de adófizetési kötelezettség vállalása nélkül. Ezen szövetség gondolata természetesen egy Ferdinánd ellen irányuló törekvés volt. Łaski minden más tekintetben szabad kezet kapott a magyar királytól. Habardanecz és Weichselberger követpáros utasításáról azt tudjuk, hogy békét kellett kötniük a Portával, illetve azt kellet volna elérniük, hogy a szultán ismerje el a Habsburgok hatalmát Magyarország felett. Valószínűleg Ferdinánd ezért cserébe adófizetést, vagy valamilyen váltság fizetését is vállalta volna.[5]
A követek útja
A két követség útja közül egyértelműen Łaskié volt a nehezebb, embertpróbálóbb. Menlevél nélkül kellett megtennie az útját, mely korántsem volt veszélytelen. Ez bizonyítja küldetésének előkészítetlenségét, kényszerűségét. Szintén kockázatos volt, hogy nem vitt magával ajándékot a szultánnak, ami a kor diplomáciai szokása szerint kötelező lett volna. Łaski Sztambulban azt állítja, hogy kirabolták útközben és azért nincs nála ajándék, de valószínűsíthető, hogy Szapolyai 1527-ben nem volt olyan anyagi helyzetben, hogy méltó ajándékot tudjon küldeni a szultánnak, méltatlant pedig nem küldhetett.
Ezzel szemben Habardanecz és követtársa gondosan előkészített úton, menlevél oltalmában utaztak. Természetesen vittek magukkal Ferdinánd által küldött ajándékokat a szultánnak, melyeket át is adtak.
Mindkét követség tagjai vittek személyhez szóló leveleket Szülejmánnak illetve tanácsosainak. Tudjuk, hogy míg Łaskit szemrehányással fogadták, addig Habardaneczéket ünnepi pompával kísérték a pasákhoz majd a szultánhoz, a magukkal hozott iratok és viselkedésük jó benyomást tettek a törökre.[6] „Harmadnapra ezután, ami pünkösd ünnepére esettszám szerint 40 előkelő török lovas, akik a szultán udvarából jöttek, átvezették a királyi követeket a török szultánhoz, ahová mindketten lovon ülve mentek, maguk előtt vitetvén az ajándékokat.”[7]
Łaski tárgyalása
Łaski naplójából tudjuk, hogy a Portán meglepődtek az ő megjelenésén, ajánlatán pedig még jobban. Ibrahim nagyvezír Łaski szemére hányta, hogy csak kényszerből jött a törökök barátságát kérni, ezt mondta: „Hallottuk, a te urad nagy tehetségű és szorgalmú férfiú, és számos bizonyítékát láttuk, hogy ez így igaz. De akkor elbóbiskolt, mikor megkoronázta magát, mert nem kérte a királyságot a mi nagyurunktól […] Régen meg kellett volna ezt tennie uradnak, nem pedig most, hanem még mielőtt a koronát a fejére tette volna. Most, mivel a főherceg nyomása miatt nem tehet mást, most kéri a békét. Ha ugyanis nem viselt volna háborút Ferdinánd királlyal, mi tőle nyilván mást várhattunk volna, mint békekötést.”[8] Tehát Ibrahim pasa közli Łaskival, hogy egyelőre nem tartják Szapolyait magyar királynak, és nagy hiba, hogy nem kérte a szultán engedélyét a koronázása előtt. A nagyvezír következetesen vajdának, illetve bánnak nevezi Szapolyait.
Egy másik napon, amikor Musztafa pasával tárgyalt, ő is szemrehányásokat zúdított rá: „Tehát te barátságot kérni jöttél? – szólt. Te nem barátságot jöttél kérni, hanem kegyelmet, és felajánlani urad szolgálatait a mi szultánunknak. Csakhogy későn jöttél, és ha a kegyünkbe akartál volna kerülni, királyod megkoronázása előtt kellett volna jönnöd.”[9]
Łaskit diplomáciai fegyverekkel próbálták úgymond megpuhítani, a cél az volt, hogy vállalja az adófizetést. Musztafa pasa ezt mondta: „Ha nem adóval jöttél, ne is beszélj tovább velem.”[10] A lengyel származású követ azonban, mint sokszor, most is élesen válaszolt: ”Abban a hitben jöttem ide – szóltam –, hogy a szultánnak és nektek is kedves dologgal érkezem, barátságot hozván tinéktek és törekvést szerződés kötésére. Hova gondolsz? Hogy Lajos király megfutamítása és néhányak felkoncolása után Magyarország királysága már semmi? Ilyesmit hoznék ide, amikor a tőletek elszenvedett veszteség után nem bosszúval fenyegetőzök, hanem békét és barátságot ajánlok? Azt gondolod, úgy vélem, hogy a magyarok már csak annyit érnek, mint a havaselviek?[…] Azt mondtad: ha nem hozok adót, semmi többet ne tárgyaljak veled. Adót nem hozok, Isten veled.”[11] Ezután Ájász pasa is bevetette a maga diplomáciai fegyvereit.
A Musztafa pasánál végbement első kihallgatás után házi őrizetbe helyezték Łaskit. Eközben is többször beszélt a pasákkal, illetve a későbbi magyarországi kormányzóval Lodovico-Alvise Grittivel, a diplomáciai fegyverviselésben azonban Łaski is jártas volt, ezért nem sikerült a pasáknak megtörniük. Végül Ibrahim nagyvezír közli: attól tartanak, hogy a magyar felajánlkozás nem őszinte, és igen komoly kockázat, hogy a Porta úgy támogassa Szapolyait, hogy viszonzást nem várhat cserébe. Ibrahim közli Łaskival, hogy ilyen gyenge szövetségi ajánlatot hozni menlevél nélkül egyenesen vakmerőség.
Ezután Łaski megpróbál különböző hazugságokkal kedvezőbb helyzetbe kerülni. Először azt mondja, hogy az európai államok, egy hatalmas keresztes hadjáratot terveznek a török ellen, emiatt hasznos is lehet Szapolyai szövetsége a szultánnak. Másrészt azt mondja, hogy János fizet adót, ha a törökök visszaadják az elfoglalt várakat. Természetesen Ibrahim pasa kineveti és közli, hogy szó sem lehet erről. Végül azonban nagyon kedvezően fejeződnek be a tárgyalások Łaski, és így Szapolyai számára. Nem kell elfogadnia az adófizetést, és beviszik a szultánhoz, aki elmondja, hogy jogait fenntartja Magyarországra, de elismeri János királyt, és segít neki. Azt mondja, hogy a szultán maga fog teljes erejével Szapolyai segítségére sietni. Ez egy komoly kijelentés, mely ha megvalósul, nem biztos, hogy kedvező Szapolyai számára. Łaski egy különleges kegyben is részesül a tárgyalások során, a szultán rendkívüli audiencián hallgatta ki, és a búcsúkihallgatáson néhány jóindulatú mondatot is intézett felé.
Valójában a törököknek jól jött, hogy későbbi nyugat-európai előretörésüket egy helybeli hatalom is támogassa. A tárgyalások kezdetekor tudni lehetett, hogy a törökök elfogadják majd az ajánlatot, és ezt valószínűleg Gritti el is mondta Łaskinak. Csupán amiatt telt sok időbe a megegyezés, mert az adófizetés egy presztízskérdés volt a törökök számára.[12]
Nagyon fontos, hogy Łaski ezen a tárgyaláson ütőkártya nélkül vett részt, egy országát már majdnem elvesztett királyt képviselt, a pasák pedig egy világbirodalom erejével és szabadságával tárgyaltak. Mégis a fentiek tükrében azt lehet mondani, hogy Łaski nyert, mert sikerült a legkedvezőbb megállapodást megkötnie. Természetesen személyisége kevés lett volna a szövetség kedvező megkötéséhez, szükség volt arra, hogy a Porta kifejezetten kívánja eme megegyezést.[13]
Habardaneczék tárgyalása
Ferdinánd követeit is először Ibrahim pasa fogadta, ám az ő tárgyalásuk során nem volt különösebb diplomáciai csatározás. Egy kis idő eltelte után már nem is Ibrahim pasa, hanem a beosztottjai tárgyaltak a követekkel. Ibrahim pasa már az első megbeszélésen leszögezte, hogy Szapolyait és Ferdinándot sem tekintik királynak, ezt mondta: „nem a magyar királyról érdeklődünk, hanem Csehország és Németország királyáról. Mivelhogy Lajos, egykor Magyarország királya, a leghatalmasabb török szultán fegyverei által harcban elesett, nem tudunk másikról, aki most [magyar király] lenne.”[14] A tárgyalások középpontjában mindvégig a jogi érvelés marad. Habardanecz szintén megpróbálja a hazudozás taktikáját bevetni. Ferdinánd érdemeit próbálja így felnagyítani, de Ibrahim pasa természetesen rájön. A szultáni kihallgatásnak kifejezetten kellemetlen légköre volt a tudósítások szerint.
Habardanecz első követelése az, hogy a szultán kössön békét Ferdinánddal, ismerje el őt Magyarország urának, sőt az eddig elfoglalt végvárakat is szolgáltassa vissza. Természetesen ez a követelés túlzó, és csak azért hangzott el, hogy majd a későbbi tárgyalásokon legyen miből engedniük a követeknek. A követelés hiába lesz egyre kisebb és kisebb, a törökök mindenre azt válaszolják, hogy csak akkor lehet béke, ha a Habsburgok lemondanak Magyarországról. Ez azért fontos, mert a törökök úgy gondolják, hogyha a Habsburgok kezébe kerül Magyarország, akkor túl erős szomszédok lennének az Oszmán Birodalom számára.
A második, vagyis záró kihallgatás a szultánnál csak formaság, és a tárgyalások után hónapokig ott tartják a követeket Sztambulban, hogy minél később vihessenek hírt arról, hogy a szultán nem fogadta el a békeajánlatot. Mivel Szülejmán azt szerette volna, hogy szándékairól minél később értesüljenek az érdekeltek, ezért olyan levelet küldött Ferdinándnak, melyben biztosítja jó szomszédságáról és egyetértéséről.[15]
Befejezés
Tehát a fentebb leírt módon folytak ezek a tárgyalások 1527 és 1528 fordulóján Sztambulban.. Azért tartom nagyon fontosnak ezeket a tárgyalásokat, főleg Łaskiét, mert talán ez az a követség az összes török követjárás közül, amely a legnagyobb hatással volt a Magyar Királyság sorsára. Eddig a tárgyalásig a magyar-török diplomáciai érintkezés két ellenség érintkezése volt, viszont ez a tárgyalás teljesen megváltoztatta a helyzetet. Ugyanakkor ezen megegyezés ellenére is megmaradt a magyar politika törökellenessége.
Bibliográfia
Szakirodaom:
Forrás
[2] Diplomácia és diplomaták a 16. század elején In.: Barta, Fodor 1996
[3] Peregrináció: külföldi egyetemeken való tanulás. Mind a katolikusok, mind a protestánsok éltek vele a középkortól a legújabb időkig.
[4] Diplomácia és diplomaták a 16. század elején In.: Barta, Fodor 1996
[5] A sztambuli tárgyalások, In.: Barta, Fodor 1996
[6] A sztambuli tárgyalások, In.: Barta, Fodor 1996
[7] Idézet Habardanecz János jelentéséből, Habardanecz János jelentése az 1528. évi nyári sztambuli tárgyalásairól, In.: Barta, Fodor 1996
[8] Idézet Łaski naplójából, Hieronymus Łaski tárgyalása a töröknél János király nevében, In: Barta, Fodor 1996
[9] Idézet Łaski naplójából, Hieronymus Łaski tárgyalása a töröknél János király nevében, In: Barta, Fodor 1996
[10] Idézet Łaski naplójából, Hieronymus Łaski tárgyalása a töröknél János király nevében, In: Barta, Fodor 1996
[11] Idézet Łaski naplójából, Hieronymus Łaski tárgyalása a töröknél János király nevében, In: Barta, Fodor 1996
[12] A sztambuli tárgyalások, In.: Barta, Fodor 1996
[13] Barta Gábor: A Sztambulba vzető út. Századok, 1981/1. 195-196.o.
[14] Idézet Habardanecz János jelentéséből, Habardanecz János jelentése azv 1528. évi nyári sztambuli tárgyalásairól, In.: Barta, Fodor 1996
[15] A sztambuli tárgyalások, In.: Barta, Fodor 1996
Amíg az oldal tulajdonosa nem helyez el itt tartalmat, addig a mai napi leglátogatottabb oldalak listája jelenik meg!
KIEMELT, REKLÁMMENTES OLDALAK
1. SATVEDA
► IGAZTUDÁS
sadvidya.hupont.hu
2. Szervezetfejlesztés Mesterfokon!
► Kasza Tamás összesen 25 éve a szervezetfejlesztés területén mozog. Új könyve több mint ezer vállalkozót segített, hogy megértsék a szervezetfejlesztés sorrendjét, és pontos alkalmazását.
szervezetfejlesztes.hupont.hu
3. Okos kenéstechnológia nem csak autósoknak
► Metabond motorolajok, súrlódás csökkentő olajadalékok, hi-tech üzemanyag adalékok
surlodasmentes.hupont.hu
► Miley Cyrus, Hannah Montana, Justin Bieber, Avril Lavigne, Selena Gomez, Hilary Duff, Beyonce, Shakira, Leonardo Dicaprio, H2O Sellőmesék, Ashley Tisdale, Demi Lovato
sztar-oldalak.hupont.hu
► Indesit, Ariston, Gorenje, Samsung, Whirlpool, Candy, Siemens, Bosch, Zanussi, Electrolux, Szakszerviz. MOSÓGÉP - MOSOGATÓGÉP - SZÁRÍTÓGÉP - VILLANY TŰZHELY - FŐZŐLAP javitás. Elérhetőségeink 06308944199 06704272131
szervizkozpont.hupont.hu
LEGLÁTOGATOTTABB OLDALAK (MAI).
1. ___ KÓTAJI KERÍTÉSGYÁRTÓ ___ MINDEN GYÁRI ÁRON !!!
► A DRÓTKERITÉS A LEGOLCSÓBB KERITÉS A VILÁGON. AMI SZÜKSÉGES HOZZÁ AZT NÁLUNK MEGTALÁLJA A-Z -ig. FÉM, ÉS BETON KERÍTÉSOSZLOPOK, HORGANYZOTT, ÉS ZÖLD DRÓTHÁLÓ, BETON LÁBAZATI ELEMEK, 3D-s KERÍTÉSPANELEK, ÉS KIEGÉSZITŐK.
kerites.hupont.hu
► Dr? Az itt lévő dr-ok jogosultak dr-ként a dr előtag használatára. A doktorokban, tanácsaikban megbízunk. De ön doktor? Nem vagyok Dr. De ettől még tudhatok. Tőlük tanulok 2011 óta. Dr...
dr-nem-doktor.hupont.hu
3. ------- MARVEL MOVIE COLLECTION ------- (Marvel szuperhősök gyűjtemény)
► A gyűjtemény a Marvel Studios filmjeinek legkedveltebb szereplőit formálja meg a DeAgostini Collestibles jóvoltából, 1:16-os méretarányban, élethű pózokban, bámulatos részletességgel kidolgozva, fémes műgyantából, kézzel festve, számozott talapzattal
marvel-movie-collection-f.hupont.hu
► Sziasztok! Ez az oldi igazi csajszis oldal! Itt mindent megtudhatsz! Sztárok, szépségtippek vagy csak egy kis szórakozás! Jó nézegetést! A szerki :3 Néhány részt magazinokból lestem el, mert nem volt ötletem :P meg hogy tippeket nézz
csajszik-oldala-love-it.hupont.hu
► Író - szerkesztő: Kubik György
hacstortenete.hupont.hu
6. Szélvédőjavítás, szélvédő javítás Budapest
► Szélvédő javítás Budapest és szélvédő csere 06 70 602 6000, akár 8000 Ft-tól, helyszíni kőfelverődés javítás hétvégén is!
szelvedojavitasa.hupont.hu
► Itt aztán tényleg minden megtalálható kategóriában, és tartalomban egyaránt
hirdetesekmindenkinek.hupont.hu
8. hanna-miley
► Ez a világ legjobb hannah-s oldala,itt mindent megtalálsz rolla.
hanna-miley.hupont.hu
► Ha szereted a Pankrációt és Szeretnéd megtudni első kézből a legújabb híreket akkor ezt a helyet neked találták ki.
wwefanclub.hupont.hu
10. Jópofa Bolt - Ahol a fa hatás a nyerő
► Fából készített karórák, napszemüvegek, csokornyakkendők, konyhai kiegészítők, aroma diffúzorok boltja.
jopofabolt.hupont.hu
11. Angol nyelvkönyv - azoknak akik szeretnének IGAZÁN jól angolul!
► Sokszor belefogtál már az angol nyelv megtanulásába, de mindig elakadtál? Megvan a megoldás! Ez a nyelvkönyv meg tud tanítani angolul.
angol-nyelvkonyv.hupont.hu
12. A HAZA NEM ELADÓ MOZGALOM PÁRT
► Győzni fogunk, mert olyan elképzelést képviselünk, amely egy közös céllá alakul át, ezért elpusztíthatatlan, valamint visszaadja az emberek önbecsülését, magabiztosságát és az önmegvalósítás reményét, társadalmi osztályoktól függetlenül. Kásler Árpád
ahazanemeladomozgalom.hupont.hu
► Utazási tanácsadóként kényelmesebbé és egyszerűbbé teszem a nyaralásod szervezését! Tervezz velem, utazz a nagyilágban és vedd igénybe ingyenes szolgáltatásom! bernadettgyongyosi@gmail.com Tel:20/989-3823
utazasitanacsado.hupont.hu
14. ZAFIR Kft. Szerencs, Rákóczi út 53 47/561-006. 20/436 9322,20/9396863
► 1992 óta - 33 éve -a lakosság szolgálatában.
zafirker.hupont.hu
15. Szépség-egészség
► Szeretnél anyagilag független lenni,saját magad beosztani a napodat és anélkül kivenni egy szabadnapot,hogy félnél annak következményeitől?Esetleg szeretnél korán és kedvező nyugdíjjal visszavonulni?
szepseg-nagykovet.hupont.hu
16. Sok szeretettel üdvözlök mindenkit a honlapomon!
► Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.
nikcsike.hupont.hu
17. Névnapi verses köszöntők, képeslapok - Pál Júlia tollából
► Különleges, verses névnapi köszöntők, képeslapok, nevek jellemzése, jelentése, saját versek
nevnapikoszontok.hupont.hu
18. Ma
► Mai nap eseményei, röviden.
porkolt.hupont.hu
19. A Disney Csatorna sztárjai
► Ez a honlap azoknak lett létrehozva,akik szeretik a Disney Csatorna sztárjait:Selena Gomezt,Miley Cyrus-t,A H2O-ból Emma Cleo és Rikki kalandjait...stb.Nézz körül,hátha találsz valami érdekeset!!
pvivi.hupont.hu
20. We love emos!!
► Ha szereted az emokat vagy te is az vagy itt a helyed!
weloveemos.hupont.hu
21. ZSUZSAMAMA ELSŐ FŐZŐOLDALA
► Sütés, főzés, kezdőknek és haladóknak. ZSUZSAMAMA MÁSODIK FŐZŐOLDALA linkje: http://zsuzsamamaketto.hupont.hu/
zsuzsannamama.hupont.hu
22. TJ DRUŽSTEVNÍK IŽOP / IZSAPI FUTBALLCSAPAT
► Ha tobbet akarsz megtudni az IZSAPI csapatrol akkor itt megnézheted! Keď sa chceš dozvedieť viac o mužstve IŽOPU tu si to môžeš pozrieť!
tjizsap.hupont.hu
23. GYULAI CIVIL SZERVEZETEK SZÖVETSÉGE
► >>>>>>>>>>>> GyCSzSz - HIVATALOS HONLAPJA <<<<<<<<<<<<<<< gycszsz@gmail.com
gycszsz.hupont.hu
24. Ma tegyél valami mást, mint eddig, és légy sikeres.
► Független partnerként meg nyitottam az áruházam. Gyere és nézz körül.
mlmdompingvagyegeszseg.hupont.hu
25. "Aranykezek "az élet minden területén Lenkey Mária honlapja
► -- Az akadályokat akkor látod, ha leveszed a tekinteted a célról........... Ha igazi MAGYAR NÉPZENÉRE VÁGYSZ, MINDEN ALKALOMRA ITT MEGTALÁLOD...
aranykezek.hupont.hu
► Ételek, édes sütemények, sós sütik.
mindmegeszem.hupont.hu
27. Angyali menedék
► Angyali vezetés a megfáradt és beteg lelkeknek
archangelgabriel.hupont.hu
28. Az igazi gyémántot nem kell ragyogtatni
► Az erkölcstelen politikai irányzat csak a beteg szervezetű államban, nemzetben tudja felütni a fejét, a pillanat fejvesztettsége, kábultsága és nem tudása alkalmas talaj befogadására...
jellem-ismeret.hupont.hu
29. Villanymotor Tekercselési Anyagok
► Villanymotor tekercselők...Ami a villanymotornak kell!
zomtek.hupont.hu
30. Három szóban el tudom mondani, mit tanultam az életről: mindig megy tovább.
► "A világ minden szépségéért sem akarnám elcserélni az egyéniségemet, még akkor sem, ha nincs benne semmi különös. Én én magam vagyok, és ez több annál, amit néhányan elmondhatnak magukról."
mindigvantovabb.hupont.hu
31. Opel alkatrészek és szervíz Miskolcon
► Márkafüggelten autóalkatrész és szerviz
topel.hupont.hu
32. Győr és környéke motoros sárkányok
► Mint a szélvész száll a gépünk,mint a táltos úgy repülünk.Míg a csillagokhoz érünk,egy-egy felhőn megpihenünk.A miénk a kéklő égbolt,miénk a távolság.Fel az égre törünk,a szerencse velünk, minden bátor ifjú velünk száll.
gyorisarkanyok.hupont.hu
33. A MILOTAI TISZAVIRÁG HORGÁSZEGYESÜLET HIVATALOS HONLAPJA
► Honlapunk a Milotai Tiszavirág Horgászegyesület életéről, kapitális fogásokról szól több, mint 100 oldalon keresztül, melyet az aktuális eseményekkel, fogásokkal folyamatosan bővítünk
mlotahorg.hupont.hu
34. Ladies Club Belringer Szépségszalon-Stilustanácsadás Nőknek
► Egy Női klub,ahol mindig jó hangulat,ahol támogtó,elfogadó,egymásra és önmagára kiváncsi nők figyelnek egymásra,önmagukra. A klubbot azért hoztuk létre,hogy egy olyan női közösséget teremtsünk,ahol ápolni tudjuk a női szépséget,értékeket.
ladiesclubbelringer.hupont.hu
35. Mesekönyvek
► Ezen a honlapon eladó új mesekönyvek vannak. Írj emailt ha érdekel valamelyik: ftunde.konyvek@gmail.com
mesekonyvek.hupont.hu
► Egész nyáron kiadó két apartman Siófokon! A részleteként nézd meg a leírásokat!
olcsonyaralas.hupont.hu
37. Foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás
► Foglalkozás-egészségügy, magánháziorvosi rendelés és extra szolgáltatások!
drkovacsbt.hupont.hu
38. Tündérekről és lovakról mindenkinek
► Itt mindent megtalálsz ami lovakkal és tündérekkel kapcsolatos!Ha bármi hibát észlelsz ezen az e-mail címen érsz el:csanyiviki@freemail.hu
lovakrolmindenkinek.hupont.hu
39. Sóder árak, sóder szállítás Budapest
► Sóder árak, sóder szállítás Budapest és környéke +36 21 300 7129 akár 1 m3 olcsó sóder!
soderarak.hupont.hu
40. HÉTKÖZNAPI VÁLASZOSZSOLTÁROK
► A hétköznapi, a vasárnapi és az emléknapok misezsoltárai akkordozva
hetkoznapizsoltarok.hupont.hu
41. Újszentmargitai Hagyományőrző, Műemlékvédő és Településfejlesztő Alapítvány
► Őseidnek szent nevéhez,nemzetednek gyökeréhez, tesvér ne légy hűtlen soha
ujszentmargitaialapitvany.hupont.hu
42. LÉT TUDAT a tudomány és a vallások közötti szakadékot kitöltő IGAZ VALÓSÁG
► Nyugvó elektron, Elektroaktív elektron, Gravitron, Foton, Jomaidon, Mezon, Pozitron, Bilon, Jang=Tudon, Jin=Seton, Duton, Egységes elemi részecske=gamma sugárzás
korpuszkularis-energia.hupont.hu
43. Gyönyörű versek, szép idézetek
► Sok vers, szép idézetek tőlem nektek, Jó szórakozást!!!
szandraversek.hupont.hu
► Sziasztok minden a h2o-rol szol jó szorakozást!!
sellloklub.hupont.hu
45. Minden ami számvitel... A-tól Z-ig
► Számvitel vizsgára készülsz, vagy szeretnéd ismereteidet bővíteni, netán most ismerekedsz a tantárggyal vagy csak egyszerűen kíváncsi vagy? Ha a válasz igen, akkor itt a helyed! Gyere, és számvitelezz Te is!
szamvitelezz.hupont.hu
46. Filmek,sorozatok,mesék,színészek, színésznők minden mennyiségben!
► Szereted a filmeket s a bennük szereplő színészek, színésznők pletykáit böngészni? Itt a helyed! Kellemes időtöltést az oldalon!
sztmovies.hupont.hu
47. non-stop vízóra és vízvezeték szerelés
► áfa emelés nélküli tavalyi áron vállaljuk magánszemélyek,társasházak, vállalatok mellék és locsoló vízóra cseréjét ,kiépítését teljes ügyintézéssel plombálással.A Fővárosi vízművek által elfogadott szabványoknak megfelelően
nonstop-vizoras.hupont.hu
48. "MASZIRKA"-SYOGRA Gerincmasszázs és ORGON Stúdió Kecskemét
► "A szabad mozgás Önnek is jár! Ezt kapja aki a Maszirkába jár! A német SYOGRA gerincmasszázságy kiropraktikával, folyamatos üzemmódjával, széles görgőivel regenerálja a gerincoszlopot. Relaxál, lazítja az izmokat, megerősíti az izomfűzőt.
jade-gerincmasszazs.hupont.hu
49. Szulejmán oszmán szultán filmesítve
► Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.
oszmanuralkodo.hupont.hu
50. Amerikai álom...
► Évek óta kutatóm az infókat, mi a módja annak, hogy kijuthassak az USA-ba és ott élhessek. Sok hasznos linket is találhatsz itt.
ugrocsiga.hupont.hu
51. :)
► Köszi, hogy benéztél!
xyxyxy.hupont.hu
► Gyógyító Virágesszenciák
gyogyitokert.hupont.hu
53. KARMAOLDÁS
► Újfajta terápia, amellyel begyógyíthatod karmikus sebeidet, hogy megalapozhasd egy pozitívabb jövő képét.
karmafeloldas.hupont.hu
54. Ide írhatod a honlap főcímét, ami legfeljebb 75 karakter lehet!
► Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.
pnb.hupont.hu
55. Szélvédő Javítás Szeged, Retek utca 21 – Autóüveg javítás és kőfelverődés
► Szélvédő javító pontunk a szegedi Rókusi körúton, a Nagy TESCO Extra parkolójában található. Amíg Ön bevásárol, mi 15-20 perc alatt megjavítjuk autóját.
kolcsonzokecskemet.hupont.hu
56. Józsa Gyógypont Mátészalkán EGYEDÜLÁLLÓ természetgyógyászati módszer.
► Minden állapotfelmérés, tartalmaz egy INGYEN kezelést ! Nyitvatartás: Hétfőtől- Péntekig 8h-20h; Tel: 06-20-917-28-33
jozsagyogypont.hupont.hu
57. -MŰHELYTITKOK ÉS TECHNIKÁK-WORKSHOP SECRETS - EDITH P. KATONA WEBLAPJA
► Keresd a menüpontokban, ami érdekel! Kérdezz nyugodtan, elérsz a katona_21@hotmail.com címen! Vagy kattints az ArtSlant-Edit Katona weblapra és megtalálod napjaink szép és jó műveit!
keditart.hupont.hu
► Sosem tűnődtem azon, hogyan fogok meghallni de ha már megkellhaljak olyasvalaki helyett haljak meg akit szeretek
twilightstory.hupont.hu
59. Ide írhatod a honlap főcímét, ami legfeljebb 75 karakter lehet!
► Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.
dailycbd.hupont.hu
► Az olvasás szórakozás, az olvasottság erény.
azigeretszepszo.hupont.hu
61. Legszebbek
► Az új akkor tud belépni az életedbe, ha helyet csináltál neki: ha a régi romba dőlt, és te kisöpörted a romokat. Nem kell akarni semmit, csak megengedni, hogy elém jöjjön a lehetőség. (...) Hagyom, hogy kialakuljon valami. Engedem, kialakulni.
legszebbek.hupont.hu
62. Méhész kelékek forgalmazás
► Méhészkellék kategóriák MÉHÉSZBOLT (227) Termék AKCIÓS TERMÉKEK (41) Anyaneveléshez szükséges kellékek (18) Anyarács (4) Cukorlepény (2) Egyéb méhészeti segédeszközök (13) STB
meheszaruhaz.hupont.hu
63. VW ALKATRÉSZ MaTi-CaR - VOLKSWAGEN Alkatrészek elérhető áron Miskolcon..
► VW gyári, utángyártott autóalkatrészek (Amarok, Bora, Caddy, CC, Crafter, Derby, Eos, Fox, Golf, Jetta, Kaefer, LT , Lupo, Multivan, New Beetle, Passat, Phaeton, Polo, Scirocco, Sharan, Spacefox, Tiguan, Touareg, Touran, Transporter, Vento)
vw-alkatreszek.hupont.hu
64. Mint látjátok ez az oldi Hannah Montanával foglalkozik!Jo keresgélést!!
► Hannah Montana egy tini popsztár akit imádnak a pasik!De senki sem tudja hogy igazábol ő Miley Cyrus!Ez most így hosszu lenne de nézd meg az oldit és mindent megtutsz!!!!!!!!!!!!Jo keresgélést!!:):)
kittike-lapja.hupont.hu
65. BIOHÁZ
► energetikai felmérés és harmonizálás
single.hupont.hu
66. Kötelező Gépjármű Felelősség Biztosítás 2010
► A Generali Biztosító Zrt. idei ajánlatában a kedvezmények mértéke akár 57% + 6 havi díjmegtakarítást is elérhet!
kotelezo.hupont.hu
67. :)☻☺Szelli☺☻(:
► *-*^-^:DRólam látsz egy keveset*-*^-^:D
szelli.hupont.hu
68. Szántó/Zalaszántó hely,- és a Szekér família családtörténetének kutatása
► A helytörténet a múltról beszél, de a jelenhez szól. Térj vissza oda, ahol megdobban a szíved és megtalálod lelked otthonát.
zalaszantoiszeker.hupont.hu
69. sok100hektartermofold.hupont.hu
► Eladó nagy területű szántó és erdő ingatlanok ingyenes közvetítési lapja
sokhektar.hupont.hu
70. Mesenaptár
► lapindulás 2010.05.25.
mesenaptar.hupont.hu
► Sok új dolog nézz be máskor is mert sok más is lesz.....s'ha lehet neh lopj
majdnemminden.hupont.hu
72. Cardinal,Grosbeak,Finch breeding in Hungary
► IF YOU ARE INTERESTED IN THIS TOPIC, LET'S CONTACT
kardinals.hupont.hu
73. Minden ami lakásfelújítás, szobafestés, burkolás, kisebb nagyobb munkára.
► Minden ami lakásfelújítással kapcsolatos, kisebb nagyobb munkálatokra, olcsón és gyorsan. Budapest egész területén. Szinte azonnali kezdéssel vállaljuk lakások, házak, panelok, irodák teljes körű felújítását. Ingyenes felmérés, 5 év garancia.
epiteszek.hupont.hu
► Kézzel készített, horgolt ajándék tárgyakat, ékszereket, kiegészítőket, egyedi mintával kínálunk. Alkalmakra vagy rendszeres viselésre magadnak, vagy barátaidnak. Íme néhány munkánk. A színeket, mintákat magad kombinálhatod, mi elkészítjük.
dudoranekezimunkak.hupont.hu
75. Olcsó termőföld szállítás Budapest környékén
► Akár 1 m3, olcsó termőföld szállítás Budapesten és környékén 06 30 90 30 300!
termofoldszallitasa.hupont.hu