DARABOS CECÍLIA:
BRODARICS ISTVÁN POLITIKAI PÁLYÁJA ÉS
DIPLOMÁCIAI MEGBÍZATÁSAI (1527-1539)
ELTE-BTK, kézirat, 2013.

Brodarics István már fiatalsága idején fontos egyházi pozíciókba került. Az 1520-as évek elejéig többnyire csak az egyházi igazgatásban betöltött szerepét említhetjük, ám pécsi prépostsága alatt (1522-től) megszaporodnak diplomáciai feladatai is. Ettől fogva tesz látogatásokat Lengyelországba, illetve követként tevékenykedik Rómában (1522-1525). Ezen útjait többek között kapcsolatépítésre használja fel, melyet a későbbiek során kamatoztatni is fog. 1526 tavaszán kancellári kinevezést kap II. Lajos királytól, ám e tisztséget nem tarthatta sokáig kezében, ugyanis a mohácsi csatavesztés merőben új politikai helyzetet teremtett, melyhez igazodnia kellett az államférfinak is.[1]
Korszakunkban egyáltalán nem számított kirívó jelenségnek az akár többszöri pártváltás sem,[2] tehát önmagában nem érdekes Brodarics átállása János királyhoz. A főurak, mondhatni „biztonsági játékot” játszottak pártválasztáskor. Ez annyit jelent, minthogy igyekeztek az erővonalak alakulásának figyelembevételével arra törekedni, hogy pozícióikat megőrizzék, sőt, ha lehet, emeljék. Ám az átállás körülményiből kifolyólag a kancellár esete még is említésre méltó.
1527. március 18-án levél érkezik I. Ferdinándhoz, melyet személyesen Brodarics István írt számára. A kancellár a Szapolyaihoz való átállását közli a királlyal. Indoklásában szubjektív és objektív okok egyaránt megjelennek, mégpedig figyelemreméltó részletességgel. A levél írója sérelmezte azt, hogy pozsonyi tartózkodása alatt atrocitások érték Ferdinánd katonái felől, illetve azt, hogy Mária és Ferdinánd nyilvánvalóan kizárja őt bizonyos döntésekből,[3] mellőzik személyét egyes tárgyalásokról. Ezen érvekre még visszatérek, előbb azonban érdemes egy pillantást vetni a politikatörténeti szempontból némileg érdekesebb indokokra. Az immáron volt kancellár csalódását fejezi ki, nemcsak a pozsonyi királyválasztás „törvénytelensége” miatt, de Ferdinánd magyarországi politikájával kapcsolatban is: […]De amikor láttam, hogy a dolog öldöklésbe, és vérontásba, hazám elpusztításába, és elnyomásába fordul, bevontam vitorlámat […].[4] Tehát Brodarics elképzelése szerint Ferdinándnak békésen kellett volna szert tennie az ország fölötti hatalomra,[5] azonban amikor erre alkalma lett volna, nem cselekedett, a későbbiekben pedig az erőszak eszközéhez nyúlt. [6]

Tény az is, hogy 1527 márciusában Szapolyai Jánosnak gyakorlatilag az egész ország fölötti fennhatósága van,[7] Ferdinánd pedig még csak jelen sincs Magyarországon. Ezen túl megfigyelhető, hogy János király támogatottsága egyre szélesedik a főurak körében.
A fentiek alapján arra a következtetésre jutottam, hogy – ugyan nincs okunk kétségbe vonni Brodarics Magyarország iránt érzett önzetlen aggodalmát – mégis, elsősorban személyes motiváció vezérelte pártváltásában. Úgy vélte, a király, és II. Lajos özvegye politikájában egyre inkább perifériára szorul, feltehetőleg tartott a lehetséges pozícióvesztéstől. Ezzel párhuzamosan, János király uralma folyamatosan erősödött Magyarországon, így kecsegtető volt a lehetőség, hogy immár az ő oldalán szerepeljen valamilyen fontos tisztségben – ahol akár még az ország érdekeit is hathatósabban tudja képviselni. A királyválasztás bírálata inkább önigazolás volt, mintsem tényleges ok, hiszen mint tudjuk, az törvényesen zajlott le.[8] A búcsúlevél végén Brodarics nem szakít teljesen Ferdinánddal: […] méltóztasson nekem nem csak megbocsátani, de engem továbbra is kegyelmében megőrizni […].[9] E sorok akár biztosítékul is szolgálhatnak egy újabb pártváltásra, ha azt a későbbi politikai fordulatok úgy kívánnák.
Brodarics Istvánt maga I. Zsigmond ajánlotta be János királynál Statileo Jánoson keresztül. Ez is jól mutatja, milyen nagy formátumú személy volt a humanista műveltséggel rendelkező, egyházi pályát befutó államférfi. A két király több mint egy évtizeden át tartó harca alatt Brodarics elkötelezetten szolgálta a két fél közötti érdekharmonizációt. Ezen évtizedben, gyakorlatilag folyamatosan úton volt, tárgyalt, közvetített – holott ekkor már éltes embernek számított. Tevékenységét számos eredménytelenség és kudarc kísérte végig.

A dolgozat kereteit figyelembe véve, lehetetlenség lenne minden egyes megbízatásra és követjárásra kitérni, mely diplomatánk nevéhez fűződik, így csak a legjelentősebbek események, évek tárgyalására kerítek sort.
1529-ben Rómába tesz látogatást, ahol is János király kiközösítésének tényével szembesül. Az új szituációhoz alkalmazkodva céljai is megváltoznak. Eléri, hogy Velence ne hirdesse ki a kiátkozást, azonban katonai segítséget nem tud szerezni I. János ügye érdekében. Tervének része volt, hogy hasson VII. Kelemen pápára, ám szerencsétlenségére épp ott tartózkodott Andrea Dal Borgio, Ferdinánd követe, aki keresztülhúzta számításait. Jóakaró is akadt a pápai udvarban: Gregorius de Casalis közbenjárásával legalább levélben érintkezhetett Brodarics VII. Kelemennel.[10] A kiátkozást nem sikerült semmissé tenni, de a nemzetközi megítélést figyelembe véve, nem is nyomott sokat a latba, hisz János korábbi támogatói nem ismerték el azt. Mindenesetre Brodarics még 1530 májusában is levelekkel zaklatta a pápát ez ügyben.
Szintén 1530-ban tűnik fel a politikai életben Lodovico Gritti, akire a legtöbb magyar főúr gyanakvással tekintett. Érdekes módon, Brodarics támogatta Grittit, még Nádasdy Tamással való levelezésében is arra buzdítja diplomatatársát, hogy békéljen meg a kormányzóval.[11] Úgy vélte, Gritti alkalmas arra, hogy megvédje Magyarországot, teljes bizodalma volt személyében.[12] Tudjuk, hogy Brodarics a törökkel való együttműködésben látta Magyarország jövőjének zálogát. Talán éppen ezért ismerte el a kormányzót, hiszen ő a szultán támogatását élvezte, így ildomos volt vele jó kapcsolatot ápolni.
Kis ugrással az időben az 1532-1533-as évek eseményeiről szólnék. Ahogy arra fentebb is utaltam, Brodarics diplomáciai munkásságát gyakran árnyékolta be a sikertelenség. Ezt jól szemlélteti e két év. Ebben az időszakban három helyszínen (Medgyes, Óvár, Pozsony) is sor kerül a két király közti tanácskozásra a béke érdekében. A tárgyalásokat Habsburg részről Schepper vezette, feladata elsősorban az időhúzás volt, ugyanis Ferdinánd követei ugyanebben az időben Szulejmánnal is egyezkedtek. Ekkor már a magyar követek kezében volt János király felhatalmazása, miszerint méltányos feltételek és kárpótlás mellett lemondhatnak az országról. Ám a török-Habsburg tárgyalás, majd megegyezés kitudódott 1533 márciusában, így Szapolyai visszahívta követeit. Brodarics István még nyolc napon keresztül Pozsonyban tartózkodott ez után, reménykedve abban, hogy a hírek tévesek. Végül kénytelen volt útnak indulni.[13]
Az 1535-ös esztendő októberében Ferdinánd udvarában tárgyal a követ. Biztosítja Ferdinándot arról, hogy amennyiben az elismerné Jánost királyságában élete végéig, ura kész lenne lemondani leendő utódai trónigényéről.[14] Tulajdonképpen itt már a váradi béke előképével találkozunk, mely kibontakozás azonban még négy esztendőt várat magára.
A váradi béke előtt, 1537-ben, Brodarics nem a Ferdinánd és Szapolyai közötti viszony jobbításán munkálkodik, hanem Lengyelföldre indul előkészíteni Izabella és János házasságát.
Az előbb említett 1538-as egyezséggel, végre beérik a diplomata évtizedes fáradozása, megegyezés születik a két király között. I. János 1538. február 24-én írja alá a dokumentumot, melyet Brodaricsnak kell elvinnie Ferdinándhoz. Az uralkodó június 10-én ratifikálja a békét.
Halála előtti utolsó diplomáciai megmozdulása Izabella királyné Magyarországra kísérése, melynek során egy nagyjából ezerfős kísérettel indultak útnak Lengyelországból a Kárpát-medencébe.
Külön szeretnék foglalkozni Brodarics István Jánoshoz való hűségének kérdésével. A régebbi tanulmányok egyértelműen feddhetetlen, és a végsőkig hűséges személyként mutatják be, míg a többi urakat gyakran köpönyegforgatónak bélyegzik. Ami ennél is érdekesebb, hogy olykor az egészen új cikkek is töretlen hűségről írnak.
A valóság azonban az, hogy az 1530-as évek második felében több ízben is (minimum három alkalommal)[15] felkínálta szolgálatait I. Ferdinándnak, aki azonban nem kívánta maga mellé fogadni a diplomatát. Valószínűleg hiteltelennek tartotta Brodaricsot, csapdát sejtett a kínálkozás mögött.[16] A diplomata így János oldalán maradt, de mint látjuk, ez elsősorban nem rajta múlott. Mentségére szolgáljon, hogy minden ajánlkozásánál kikötötte: Ferdinánd mellett sem hajlandó Szapolyai ellen munkálkodni. Természetesen történeti és történészi szempontból irreleváns az erkölcsi bírálat, sokkal inkább a motivációjának a vizsgálata az, amivel érdemes foglalkozni. Érvként hozható fel, hogy egyre kevesebb esélyt látott a két uralkodó közötti megbékélésre.[17] Ezt levelezése alapján is bizton mondhatjuk. Igen ám, de a béke esélye akkor sem feltétlenül került volna elérhető távolságba, ha átáll Ferdinándhoz. Tehát az, hogy mi húzódott e szándéka mögött, egyelőre nyitott kérdés.
Mindent összevetve Brodarics István korának igen sokoldalú személyisége, akire műveltsége, és kiterjedt kapcsolati hálója miatt igen nagy szüksége volt János királynak. Politikai pályája összefonódik I. Ferdinánd és I. János párharcával.
[1] Oborni Teréz: Szapolyai (I.) János király diplomatája, Brodarics István. In: Turul, 2011. 1. sz. 21. p.
[2] Oborni 2011. 21. p.
[3] Pálffy Géza: Egy különleges pártváltás a Mohácsi csata után. In: Turul, 2011. 1. sz. 5.p.
[4] Kasza Péter: Brodarics István szerémi püspök búcsúlevele I. Ferdinánd királyhoz Szapolyai János királyhoz való csatlakozásáról. In: Turul, 2011. 1. sz. 13. p.
[5] Pálffy 2011. 6. p.
[6] Pálffy 2011. 4. p.
[7] Oborni 2011. 22. p.
[8] Pálffy 2011. 4.p.
[9] Kasza 2011. 14. p.
[10] Oborni 2011. 23 – 24. p.
[11] Kujáni Gábor: Brodarics István szereplése János király oldalán. In: Századok, 1914. 1. sz. 36. p.
[12] Kujáni 1914. 40. p.
[13] Oborni 2011. 24. p.
[14] Oborni 2011. 25. p.
[15] 1536., 1537 nyara, 1537 októbere
[16] Oborni 2011. 25. p.
[17] Oborni 2011. 25. p.
Amíg az oldal tulajdonosa nem helyez el itt tartalmat, addig a mai napi leglátogatottabb oldalak listája jelenik meg!
KIEMELT, REKLÁMMENTES OLDALAK
1. Szervezetfejlesztés Mesterfokon!
► Kasza Tamás összesen 25 éve a szervezetfejlesztés területén mozog. Új könyve több mint ezer vállalkozót segített, hogy megértsék a szervezetfejlesztés sorrendjét, és pontos alkalmazását.
szervezetfejlesztes.hupont.hu
2. SATVEDA
► IGAZTUDÁS
sadvidya.hupont.hu
► Miley Cyrus, Hannah Montana, Justin Bieber, Avril Lavigne, Selena Gomez, Hilary Duff, Beyonce, Shakira, Leonardo Dicaprio, H2O Sellőmesék, Ashley Tisdale, Demi Lovato
sztar-oldalak.hupont.hu
► Indesit, Ariston, Gorenje, Samsung, Whirlpool, Candy, Siemens, Bosch, Zanussi, Electrolux, Szakszerviz. MOSÓGÉP - MOSOGATÓGÉP - SZÁRÍTÓGÉP - VILLANY TŰZHELY - FŐZŐLAP javitás. Elérhetőségeink: 0612420618, 0612746042, 06308944199,
szervizkozpont.hupont.hu
LEGLÁTOGATOTTABB OLDALAK (MAI).
1. Karácsonyi kaktusz (Schlumbergera)
► sokféle hasznos tudnivaló a karácsonyi kaktuszokról,szaporításukról, szép fotók a virágokról, sok segítség a gondozáshoz.
karacsonyikaktusz.hupont.hu
► Dr? Az itt lévő dr-ok jogosultak dr-ként a dr előtag használatára. A doktorokban, tanácsaikban megbízunk. De ön doktor? Nem vagyok Dr. De ettől még tudhatok. Tőlük tanulok 2011 óta. Dr...
dr-nem-doktor.hupont.hu
3. ___ KÓTAJI KERÍTÉSGYÁRTÓ ___ MINDEN GYÁRI ÁRON !!!
► A DRÓTKERITÉS A LEGOLCSÓBB KERITÉS A VILÁGON. AMI SZÜKSÉGES HOZZÁ AZT NÁLUNK MEGTALÁLJA A-Z -ig. FÉM, ÉS BETON KERÍTÉSOSZLOPOK, HORGANYZOTT, ÉS ZÖLD DRÓTHÁLÓ, BETON LÁBAZATI ELEMEK, 3D-s KERÍTÉSPANELEK, ÉS KIEGÉSZITŐK.
kerites.hupont.hu
4. Nézz körül!Ha van kedvenc sztárod énekesed akkor ez a te oldalad
► Ezen az oldalon sztárokat,énekeseket találsz,olvashatsz róluk.
hiressegek.hupont.hu
5. Angol nyelvkönyv - azoknak akik szeretnének IGAZÁN jól angolul!
► Sokszor belefogtál már az angol nyelv megtanulásába, de mindig elakadtál? Megvan a megoldás! Ez a nyelvkönyv meg tud tanítani angolul.
angol-nyelvkonyv.hupont.hu
6. Karcagi Kunlovarda - Lovas programok - Vendéglátás - Pihenés
► Lovas programok, lovasoktatás, lovaskocsikázás, relaxációs lovaglás, csikós bemutató hangulatos családi környezetben
kunlovarda.hupont.hu
7. Névnapi verses köszöntők, képeslapok - Pál Júlia tollából
► Különleges, verses névnapi köszöntők, képeslapok, nevek jellemzése, jelentése, saját versek
nevnapikoszontok.hupont.hu
8. Budapest Zadar Split busz buszjárat utazás busszal
► Budapest Zadar Split busz buszjárat utazás busszal
horvatba-utazas.hupont.hu
9. Három szóban el tudom mondani, mit tanultam az életről: mindig megy tovább.
► "A világ minden szépségéért sem akarnám elcserélni az egyéniségemet, még akkor sem, ha nincs benne semmi különös. Én én magam vagyok, és ez több annál, amit néhányan elmondhatnak magukról."
mindigvantovabb.hupont.hu
10. Életképek
► Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod melyik felét hiheted el.
krisztina.hupont.hu
11. MaTi-CaR ALKATRÉSZEK ELÉRHETŐ ÁRON MISKOLCON....
► Új, utángyártott, és gyári alkatrészek elérhető áron Miskolcon. Minden autótípushoz: ALFA/AUDI/BMW/CITROEN/CHEVROLET/DAEWOO/FIAT/FORD/HONDA/KIA/LANCIA/LEXUS/MAZDA/MITSUBISHI/NISSAN/PEUGEOT/RENAULT/SAAB/SEAT/SKODA/VW alkatrészek elérhető áron..
alkatreszekmindenautohoz.hupont.hu
12. Magyar-Izraeli Baráti Társaságok és Körök Országos Szövetsége
► Izrael állam és népe kulturális, művészeti, történelmi, gazdasági értékeinek, hagyományainak bemutatása, megismertetése Magyarország egész területén, illetve a magyar nép értékei bemutatkozásának elősegítése Izraelben
izraelbarat.hupont.hu
13. Víz- gáz- fűtésszerelés Budapesten, fűtéskorszerűsítés!
► FŰTÉSKORSZERŰSÍTÉS kondenzációs gázkazán telepítésével, kéménybéleléssel, engedélyeztetéssel. Családi ház, lakás, iroda épületgépészeti tervezése, szerelése!
cirkomester.hupont.hu
14. Az igazi gyémántot nem kell ragyogtatni
► Az erkölcstelen politikai irányzat csak a beteg szervezetű államban, nemzetben tudja felütni a fejét, a pillanat fejvesztettsége, kábultsága és nem tudása alkalmas talaj befogadására...
jellem-ismeret.hupont.hu
15. CSILLOGÓ képek, feliratok és sok más dolog! Honlapkészítéshez kiegészítők.
► Üdvözöllek az oldalamon! Fotóim, Képeslapjaim Emlékversek, csillogó képek, feliratok, sorelválasztók, és még sok minden...A listát még bővítem, érdemes benézni hozzám!
vajdamariann.hupont.hu
16. RE - FLEXI - OK
► "Ágyúval verébre?!"
reflexiok.hupont.hu
17. 1526 Magyarországa és az 1526. évi mohácsi csata - Botlik Richárd
► A 2017 októberében és 2025 áprilisában, pdf formátumban megjelent e-book teljes szövege olvasható, korlátlanul másolható, letölthető
mohacsicsata.hupont.hu
18. ZSUZSAMAMA ELSŐ FŐZŐOLDALA
► Sütés, főzés, kezdőknek és haladóknak. ZSUZSAMAMA MÁSODIK FŐZŐOLDALA linkje: http://zsuzsamamaketto.hupont.hu/
zsuzsannamama.hupont.hu
19. MaTi-CaR Alkatrészek - AUTÓALKATRÉSZEK ELÉRHETŐ ÁRON MISKOLCON...
► Új, utángyártott alkatrészek kedvező áron Miskolcon. AUDI, BMW, CITROEN, CHEVROET, DAEWOO, FIAT, FORD, HONDA, HYUNDAI, KIA, MAZDA, NISSAN, OPEL, PEUGEOT, RENAULT, SEAT, SKODA, VW alkatrészek! Szinte minden autóhoz alkatrészek elérhető áron..
maticar-alkatreszek.hupont.hu
20. Érdi VSE Tollaslabda Szakosztály - Érd
► Utánpótlás edzések (U9 - U19) illetve szabadidős verseny- és játéklehetőség a Batthyány Sportcsarnokban . . . . . . Cím: 2030 Érd, Fácán köz 1.
erditollas.hupont.hu
21. BÚTORFESTÉS, FESTETT BÚTOROK
► " Tág a világ, mint az álom,mégis elfér egy virágon "
butorfestes.hupont.hu
22. Szélvédőjavítás, szélvédő javítás Budapest
► Szélvédő javítás Budapest és szélvédő csere 06 70 602 6000, akár 8000 Ft-tól, helyszíni kőfelverődés javítás hétvégén is!
szelvedojavitasa.hupont.hu
23. Horváth Jánosné Katy, Szárnyrebbenéseim
► MINDANNYIAN POTENCIÁLIS ISTENEK VAGYUNK. ERRE RÁ KELL ÉBREDNÜNK ! NEM KELL SENKITŐL FÉLNÜNK , NEM KELL SENKIT IMÁDNUNK. HISZEN MI IS FENTRŐL JÖTTÜNK, CSAK EMBERI FORMÁT ÖLTÖTTÜNK.
a-teremtes-rezgesei.hupont.hu
24. SZEMERÉSEK A SZEMERÉÉRT ALAPÍTVÁNY
► A tanulókért, az iskoláért; adószám: 19673037-1-41 számlaszám: 10200823-22221575-00000000
szemereert.hupont.hu
25. FŐCZE KÁROLY sör cimke gyűjteménye és cseréi
► Ezeken az oldalakon szeretném bemutatni a sör cimke gyűjteményem egyes darabjait.Elsősorban gyűjtöm és érdekelnek a karácsonyi,téli témájú cimkék,de minden egyéb más témájú sör cimkét is gyűjtök.
charlie-labels.hupont.hu
26. TEMATIKUS HITTAN
► Személyek, fogalmak gyakran előforduló tárgyak, szimbólumok gyűjteménye, melyeket a rejtvényeimből válogatok keresztény hitoktatók és tanítványaik részére.
tematikushittan.hupont.hu
► A honlap a Győr-Moson-Sopron megyei Ásványráró történetével foglalkozik a kezdetektől napjainkig.
asvanyraro.hupont.hu
28. Kasza Tamás, Lezárás Specialista Oldala
► Ha már értékesítesz, akkor keress vele pénzt is, ismerd meg a lezárás lépéseit: www.lezarasspecialista.hu
lezarasspecialista.hupont.hu
29. World Stars
► Minden amit a tini sztárokról tudni kell
worldstars.hupont.hu
30. Debby Ryan és Ariana Grande
► Szia ez a honlap Debby Ryannal és Ariana Grandéval, és még sok sztárral,sorozatokkal s.t.b.!!!Remélem tetszeni fog!
debby-ariana.hupont.hu
31. BonitArt
► Fiatal cégünk valamennyi munkatársa azt vallja: egy munka akkor lehet jó, akkor szolgálhat a megrendelők elégedettségére, ha hiteles, ha jó, ha művészi. Ars poetikánkat nevünk is tükrözi, de igazolja minden eddigi munkánk is.
bonitart.hupont.hu
32. MOSOLY-SULI Oktató és Szolgáltató Kft
► KÉPESSÉGFEJLESZTÉS - JÁTÉKOSAN
mosoly-suli.hupont.hu
33. fejtsd meg a BIBLIÁT :-) :-)
► Tegyük vonzóvá, és érdekessé azt a tanítást, amely a szívünkbe ültetve tud csak gyümölcsözővé válni!
biblikusrejtvenyek.hupont.hu
► Hogyan fogyhatsz 50 felett gluténmentes diétával?
glutenmentesreceptek.hupont.hu
35. LAKÓKOCSI ÉS APARTMANOK MONTENEGRÓBAN
► Montenegróban, ebben a pici országban olyan természeti kincsek vannak, melyeket sehol nem találhatunk meg Európában de egyedül állóak a világon is.
lakokocsikaravan.hupont.hu
36. PALOTÁS Számítástechnikai és Területrendezési Betéti Társaság
► A társaság fő tevékenysége: megyei területrendezési terv készítése, módosítása, települések településrendezési tervének, valamint módosításának készítése, telepítési tanulmányterv, beépítési terv és javaslat készítése, továbbá szoftverfejlesztés.
palotasbt.hupont.hu
37. Oriflame svéd kozmetikumok
► Szépség, egészség, pénzkereset ! Mindez lehetséges, a természet erejével
oxigenkozmetikumok.hupont.hu
38. Bababútor,bababútorok,baba bútorok,baba bútor,babaszoba,gyerekbútor, olcsón
► Komplett babaszobák,bababútorok olcsón.www.bababoltolcso.hu
bababutorok.hupont.hu
39. Fakivágás - Alpintechnika - Telektisztítás
► FAKIVÁGÁS, visszavágás, akár vezetékek mellől is, alpintechika. Tüzifa darabolás, TELEKTISZTÍTÁS, tuskókiszedés, gallydarálás, elszállítás, TETŐJAVÍTÁS, KÉMÉNYBONTÁS. Profi csapat, tanácsadás, korrekt, rugalmas árak, ingyenes felmérés.
profifavagas.hupont.hu
40. Házikedvencek, szórakozás, és minden ami jó
► Sok szertettel köszöntök minden kedves látogatót az oldalamon!!! Remélem mindenki talál az érdeklődésének megfelelő leírást.
szandra-hannah.hupont.hu
41. Vizslakölykök
► Malbi és Vanda fajtatiszta magyar vizsláknak kölykei születtek. Nekik készült az oldal és folyamatosan frissítjük majd képekkel, hírekkel, érdekességekkel. A menüben megtalálod az apa, az anya és a kölykök aloldalait.
vizslakolykok.hupont.hu
42. Védett Föld
► Föld és Természetvédelem: (Védett és kipusztult állatfajok - Védett növényeink) A Tasmán Tigris - (másnéven) - Az Erszényes Farkas. (Veszélyeztetettségi státusz: besorolás)
vedettfold.hupont.hu
► Kipróbált, ismert, könnyen elkészíthető finomságok receptjeit gyüjtöttem össze
andi-tutireceptek.hupont.hu
44. Értékesítés Ösztönzés - Kasza Tamástól
► Az értékesítés ösztönzés a fő probléma bármely olyan cégnél, mely a jelen körülmények között fejleszteni kivánja értékesítési módjait.
ertekesitesosztonzes.hupont.hu
► Sziasztok! Itt megtaláltok pár dolgot a Metin2 első magyar privát szerveréről a DDMt2-ről. Sok szerencsét ! (Frissítve:2017)
metallatka.hupont.hu
46. Ezo Hírnök
► www.ezohirnok.hupont.hu
ezohirnok.hupont.hu
47. Éder-Ház Kft
► Új építésű,tehermentes,családi házak,fizetés könnyítéssel, magas műszaki tartalommal eladók.Az összes mindenkori kedvezmény igénybe vehető a Kft tulajdonában lévő házakra.
ederhazkft.hupont.hu
48. www.plaboydesting.hupont.hu
► Üdvözölek az oldalmon!Remélem tetszeni fog és máskor is benézel.Jó időtöltést kivánok!:D
plaboydesting.hupont.hu
► Tisztelt Embertársaim ! Szíves közreműködésetekkel szeretném megalapítani a Normális Emberek Társaságát, A NET-et.
normalisemberektarsasaga.hupont.hu
► A bábszínház bölcsődéseknek, óvodásoknak, kisiskolásoknak egyaránt ajánlja interaktív előadásait! Hagyományos kesztyű bábokkal, színházi paravánnal, felidézve a '60-s, '70-s évek retro hangulatát, igazodva a mai gyermekek igényeihez.
tekergobabszinhaz.hupont.hu
51. TÖMLŐ VÁSÁRLÁS - ÓRIÁSI KÍNÁLAT - VERHETETLEN ÁRAK
► Locsolótömlő, csavarodásmentes tömlő, csepegtető tömlő, víztiszta tömlő, izzadó tömlő, ipari tömlő, szívó tömlő, nagynyomású tömlő, permetező tömlő
tomlo.hupont.hu
52. BoTi Műszaki Üzletház Jánkmajtis // Vendégház // Sátras kölcsönző
► Egy igazi szatócs bolt, ahol a lehetetlent azonnal megoldjuk, a csodára egy picit várni kell. Családi vállalkozás 1996 óta.
botijank.hupont.hu
53. ~Csajsziknak~
► Sziasztok! Ez az oldi igazi csajszis oldal! Itt mindent megtudhatsz! Sztárok, szépségtippek vagy csak egy kis szórakozás! Jó nézegetést! A szerki :3 Néhány részt magazinokból lestem el, mert nem volt ötletem :P meg hogy tippeket nézz
csajszik-oldala-love-it.hupont.hu
54. KISBIG KIFŐZDE
► A magyar konyha és a világ ízei hagyományos kézműves technológiával valódi alapanyagokból!
kisbig.hupont.hu
55. Füredi ion Ph 9,3 lúgos ivóvízcsalád a jó közérzetért!
► Dr. Robert O. Young „A pH csoda” című könyvében leírtak szerint – egyetlen betegség létezik az elsavasodás - vagyis minden más betegség főleg a szervezetünk elsavasodásából származtatható, illetve főleg a szervezetünk elsavasodása felelős érte.
lugosivovizek.hupont.hu
► www.DanisRacing.hu
danisracing.hupont.hu
57. Metta-Manufaktúra Gyógynövény Drogéria
► “Az egészség a legnagyobb ajándék, az elégedettség a legnagyobb gazdagság, a hűség a legjobb kapcsolat.” (Buddha)
metta-manufaktura.hupont.hu
58. Varga Géza: A székely rovásírás
► Nemzeti írásunk teljesebb leírásának vázlata
szekely-rovasiras.hupont.hu
59. Rábafüzes
► Sokunk szülőfaluja, lakhelye : RÁBAFÜZES
rabafuzes.hupont.hu
60. Isten hozta a Gyimesbükki Római Katolikus Plébánia honlapján
► Welcome to Gyimesbükk Roman Catholic presbytery website
gyimesiplebania.hupont.hu
61. Pécs info
► Hirek,Informáciok,Közérdekü
pecs.hupont.hu
62. Hogyan legyek milliomos 2 hónap alatt?
► Nem kell ahhoz zseninek lenned hogy milliókat keress havonta. Elég ha tudsz egy trükköt az enterneten. Amit most meg is mutatok neked a Hogyan legyek milliomos 2 hónap alatt? menüpontban.
milliomosleszek.hupont.hu
63. GOMBACSÍSZÁR
► Minden gomba ehető egyszer, de valamelyik valóban csak egyszer!!! Túrázók, természetjárók, és gombázók oldala, és mindenkié aki szereti a természetet! Engedje meg, hogy bevezessem a "viláGOMBA"! (2009)
gombacsiszar.hupont.hu
64. Kreatív ötletre van szüksége? Érdemes ide betérni
► Ezen az oldalon a kreatív oldalamat mutatom be, és egyben ajándék tippekkel, kreatív ötletekkel is szolgálok nektek.
minden-ami-kreativ.hupont.hu
65. Széki Kapusi István hivatalos honlapja
► Erdély, a Mezőség, szülőfalum Szék. Varázslatos mesevilág, ma is élő hagyományok kifogyhatatlan forrása, drága szülőföldem.
kapusi.hupont.hu
66. Fidesz Ifjúsági tagozat Ajka(fideszifjusagitagozatajka.hupont.hu)
► Hazudtunk!!!Több millió választópolgárt becsaptunk!Ugyanazt csináljuk mint elődünk az MSZP csak pofátlanabbul!!!:D:D:DKicsináljuk a népet!
fideszifjusagitagozatajka.hupont.hu
67. Szervezetfejlesztés Mesterfokon!
► Kasza Tamás összesen 25 éve a szervezetfejlesztés területén mozog. Új könyve több mint ezer vállalkozót segített, hogy megértsék a szervezetfejlesztés sorrendjét, és pontos alkalmazását.
szervezetfejlesztes.hupont.hu
68. NARUTO ANIME
► Ez az oldal inkább Sasukéval Itachival vagy az Akatsukival foglalkozik!
narutofanshite.hupont.hu
► Geodéziai és Épitőipari műszerek javítása és értékesítése! !
topszervizkft.hupont.hu
70. Ide írhatod a honlap főcímét, ami legfeljebb 75 karakter lehet!
► Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.
martinverseny.hupont.hu
71. http://tukoraltaltalanyos.hupont.hu/ REJTVÉNYEK KICSIKNEK
► Ezen az oldalon Bibliai ihletésű, rejtvényeket találhattok rejtvénytípusonként csoportosítva.
rejtvenyekkicsiknek.hupont.hu
72. Csavarodásmentes tömlő, csavarodásmentes kerti tömlő, csavarodásmentes slag
► MAGYAR, OLASZ, LENGYEL csavarodásmentes tömlő, csavarodásmentes locsolótömlő, csavarodásmentes kerti tömlő, csavarodásmentes slag, tekeredés mentes tömlő, árak, leírás, EXTRA tömlő 3, 5 rétegű, PROFI tömlő 5 rétegű, 1/2 col, 3/4 col, 1 col
csavarodasmentestomlo.hupont.hu
73. Ide írhatod a honlap főcímét, ami legfeljebb 75 karakter lehet!
► Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.
bukkoshaz.hupont.hu
74. Kisteherautó kölcsönzés, Kisteherautó-furgon bérlés
► Kisteherautó bérlés, napi legjobb áron!!! Kaució mentes kisteherautó furgon Bérbeadás!!! +36/70/353-9857
kisteherautoberles.hupont.hu
75. Akácfa Söröző
► 1072 Budapest Dohány utca 56 , a Dohány és az Akácfa sarkán
akacfasorozo.hupont.hu